ডাউনলোড করুন
0 / 0

Nafile Namazların Kılınmadığı Vakitler

প্রশ্ন: 109254

Namaz kılmanın yasak olduğu vakitler olduğunu öğrendim bu vakitleri saatlerle belirlemeniz mümkün mü?

আলহামদুলিল্লাহ ও রাসুলে আল্লাহ ও তাঁর পরিবারের উপর সালাম ও প্রশংসা

Nafile namazının kılınmadığı vakitler ülkelere göre ve mevsimlere göre değişkenlik gösterir. Zira yasaklı vakitleri tüm ülkeler için ve tüm mevsimlerde belirlememiz mümkün değildir. Ancak her Müslümanın anlayacağı şekilde genel kuralı açıklayabiliriz:

Üç vakitte nafile namazı kılmak yasaktır:

1-Fecrin doğuşundan güneş doğuşundan 15 dakikaya kadar. Güneş doğuş saatlerini bulunduğunuz ülkeye göre öğrenebilirsiniz.

2-Öğlen namazı vaktine girmeden 15 dakika önce

3-İkindi namazından sonra, şayet vakit girdikten bir sonra namaz kılsan dahi güneş batımına kadar nafile namazı kılınmaz.  Yasak vakti ikindi namazını eda edildikten sonra başlar. Zira ikindi namazını vakti girdikten bir süre sonra kılabilir. Ayrıca ikindi namazını kılmadan önce vakti girse bile nafile namazı kılabilir. (İbn Kudame, el Muğni 1/429) İkindi namazından sonra nafile namazın yasak olduğu hususunda ihtilaf bilmiyoruz.

Bu vakitlerle ilgili bir takım hadisler delil olarak gösterilebilir. Bunların en açığı şudur:

“Sabah namazını kıl. Ardından güneş doğup bir mızrak miktarı yükselinceye kadar namaz kılma. Çünkü güneş doğarken şeytanın iki boynuzu arasından doğar, o sırada kâfirler de güneşe secde ederler. Sonra yine namaz kıl, o vakit kılınacak namaz (melekler tarafından) şahit ve hazır olunan bir namazdır. Bu namazı dikilmiş mızrağın gölgesi azalıp bitinceye/güneş tam tepeye çıkana kadar kıl. Sonra yine namaza ara ver. Çünkü o sırada Cehennemin ateşi tutuşturulur. Zeval vaktinin geçişinden/gölgenin doğuya doğru meyletmesinden sonra yine namaz kıl. Çünkü o vakit kılınacak namaz (melekler tarafından) şahit ve hazır olunan bir namazdır. Bu namazı ikindi (vaktine) kadar kıl. İkindi namazını kıldıktan sonra güneş batıncaya kadar namaza ara ver. Çünkü güneş şeytanın iki boynuzu arasından batar, kâfirler de o zaman güneşe secde ederler.” (Muslim 832)

Unutmamak gerekir ki yasak olan namaz, söz konusu vakitlerde normal nafile namazıdır. Ancak bir sebebe bağlı olan nafile namazları alimlerin tercihli görüşüne göre kılınır. Örnek: Tahiyetul mescid, abdest namazı ve tavaf namazı..

En iyisini Allah bilir.

সূত্র

ইসলাম জিজ্ঞাসা ও জবাব

at email

নিউজ লেটার পেতে সাবস্ক্রাইব করুন

নিয়মিত আপডেট ও ওয়েবসাইটের নিত্য নতুন তথ্য পেতে ইমেইল দিয়ে সাবস্ক্রাইব করুন

phone

ইসলাম প্রশ্ন এবং উত্তর অ্যাপ্লিকেশন

কন্টেন্টে আরও দ্রুত অনুসরণ করুন এবং ইন্টারনেট ছাড়া ব্রাউজ করার সুযোগ

download iosdownload android
at email

নিউজ লেটার পেতে সাবস্ক্রাইব করুন

নিয়মিত আপডেট ও ওয়েবসাইটের নিত্য নতুন তথ্য পেতে ইমেইল দিয়ে সাবস্ক্রাইব করুন

phone

ইসলাম প্রশ্ন এবং উত্তর অ্যাপ্লিকেশন

কন্টেন্টে আরও দ্রুত অনুসরণ করুন এবং ইন্টারনেট ছাড়া ব্রাউজ করার সুযোগ