Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-‘in kabrini ziyâret etmek için yolculuğa çıkmanın hükmü

Soru: 10011

Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-‘in veya evliyâ ve sâlihlerin veyahut da başka kimselerin kabirlerini ziyâret etmek için yolculuğa çıkmanın hükmü nedir?

Cevap metni

Hamd,yalnızca Allah’adır.

Âlimleriniki görüşünden en doğru olanına göre, Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-‘in veyainsanlardan başka birisinin kabrini ziyâret etmek amacıylayolculuğa çıkmak câiz değildir.

Nitekim Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konudaşöyle buyurmuştur:

لاَ تُشَدُّالرِّحاَلُ إِلاَّ إِلىَ ثَلاَثَةِ مَساَجِدَ: الْمَسْجِدِ الْحَراَمِ،وَمَسْجِدِي هَذاَ، وَالْمَسْجِدِ اْلأَقْصَى. [ متفق عليه]

“Üç mescidi (ziyâretetmek amacının) dışında yolculuk içinhazırlık yapılmaz.(Bunlar): Mescid-i Haram, bu benimmescidim (Mescid-i Nebevî) ve Mescid-i Aksâ’dır.” (Buhârîve Müslim)

Medine’denuzaktan olup da Nebi-sallallahu aleyhi ve sellem-‘in kabrini ziyâret etmek isteyen kimse için meşrûolan; Mescid-i Nebevî’yi ziyâret etmeyi kasdetmesidir. Böyleyaptığı takdirde Nebi-sallallahu aleyhi ve sellem-‘in kabri şerifi ile Ebu Bekir, Ömer, Uhudşehitleri ve Baki kabristanındaki sahabenin kabirleri de bu ziyâretedâhil olmuş olur.

Eğerhem Mescid-i Nebevî’yi, hem de Nebi -sallallahualeyhi ve sellem-‘in kabrini ziyâret etmeyi kasdederse, bu da câiz olur.Çünküsadece Mescid-i Nebevî’yi ziyâret etmek câiz olduğu için bu ziyârete tâbiolan Nebi -sallallahu aleyhi vesellem-‘in kabrini ziyâret etmek de câiz olur.Fakat sadece kabri ziyâret etmekniyetiyle yolculuk için hazırlık yapmak câiz değildir.Eğer Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-‘in kabrine gitmek,yolculuk için yapılan hazırlığı gerektirmiyorsa ve mesae,yolculuk sayılamayacak kadar yakın ise, bu ziyârette de birsakınca yoktur. Çünkü Nebi-sallallahu aleyhi ve sellem- ile Ebu Bekir ve Ömer’in kabirlerini, yolculuk içinhazırlık yapmadan ziyâret etmek, sünnettir ve Allah Teâlâ’ya yaklaştıran bir davranıştır.Aynı şekilde Uhud şehitleri ile Baki kabristanındaki sahâbeninkabirlerini, yine her yerdeki diğer müslümanların kabirlerini ziyâretetmek de sünnettir ve AllahTeâlâ’ya yaklaştıran bir davranıştır. Fakat yolculukiçin hazırlık yapılmadan ziyâret edilmelidir.

Nitekim Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konudaşöyle buyurmuştur:

…زُورُوا الْقُبُورَ؛فَإِنَّهَاتُذَكِّرُكُمُالْآخِرَةَ. [ أخرجه مسلم في صحيحه]

“Kabirleri ziyâret edin. Çünkü kabirleri ziyâretetmek, size âhireti hatırlatır.” (Müslim, sahihinde rivâyet etmiştir.)

Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-, ashâbına,kabirleri ziyâret ettikleri zaman şöyle söylemeleriniöğretirdi:

اَلسَّلاَمُ عَلَيْكُمْ أَهْلَ الدِّياَرِ مِنَ الْمُؤْمِنيِنَوَالْمُسْلِميِنَ، وَإِنَّا إِنْ شَاءَ اللهُ بِكُمْ لاَحِقوُنَ، نَسْأَلُ اللهَلَناَ وَلَكُمُ الْعاَفِيَةَ. [ أخرجه مسلم في صحيحه]

“Buyurdun (kabristanın)mü’minler ve müslümanlardan olan sâkinleri! Allah’ın selâmı üzerinizeolsun. İnşâallah biz de sizin gibi olacağız (îmân üzereöleceğiz). Allah’tan bize ve size, (her türlübelâlardan, dünyâ ve âhiret azabından) kurtuluş dileriz.” (Müslim, sahihinde rivâyet etmiştir.)

Kaynak

Abdulaziz b. Abdullah b. Baz, "Mecmû' Fetâvâ ve Mekâlât Mutenevvia, c: 8, s: 336