İndir
0 / 0

Kız çocuğunun umresi için ihrama giren fakat umreyi tamamlamayan kimse

Soru: 100794

Biz, yıllar önce umre için kız çocuğumla birlikte ihrama girdik. Fakat salgın hastalıklar sebebiyle ve bitkin düşeceği korkusuyla kız çocuğuma umre menâsikini edâ ettirmedik. Bilindiği üzere biz ihrama girerken, umre menâsikini edâ etmeye herhangi bir engel çıkarsa, ihramdan çıkmayı şart koşmuştuk.

Hamd,
yalnızca Allah’adır.

Kız
çocuğunuzun umresi için ihrama girmiş ve umreyi
tamamlamamışsanız, size bir şey gerekmez.Çünkü küçük
çocuk dînen mükellef olmadığı için onun ihramı gerekli
değildir. Bu, Ebu Hanife’nin -Allah ona rahmet etsin- mezhebinin
görüşüdür. Bazı ilim ehli de bu görüşü tercih
etmiştir.

Bu konuda (49028)
ve (37995) nolu soruların cevaplarına bakabilirsiniz.

İhrama girerken şart koşmanıza
gelince, bu, bir engel çıkması veya mahsur kalma durumunda
sözkonusu olur. Sadece hastalık ve bitkin düşme korkusu,
şart koşmak için yeterli değildir.

Allah Teâlâ en iyi bilendir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi