Uykudan önce meleklere seslenmek ve onlardan bir şeyler istemek

Soru: 10084

Avamdan bazı kimselerin şöyle demeleri meşhur oldu: “Ey koruyucu melekler! Beni şu saatte veya şu vakitte uyandırın!”?

Cevap metni

Hamd, Allah’a mahsustur.

Bu davranış, caiz değildir.Hatta bu,büyük şirktendir. Çünkü bu, Allah’tan başkasına yalvarmakve gaip olandan istekte bulunmaktır.

Allah Teâlâ’nın:

وَأَنَّ الْمَسَاجِدَ لِلَّهِ فَلَاتَدْعُوا مَعَ اللَّهِ أَحَداً [سورة الجن الآية: 18]

“Şüphesizmescitler, Allah’ındır. O hâlde, Allah ile birlikte hiç kimseye yalvarmayın.”[1]

Buyruğunun genel oluşundan dolayı budavranış, cinler, putlar ve ölülerden istekte bulunmak gibidir.

Allah Teâlâ yine şöyle buyurmuştur:

ذَلِكُمُ اللَّهُ رَبُّكُمْ لَهُ الْمُلْكُوَالَّذِينَ تَدْعُونَ مِنْ دُونِهِ مَا يَمْلِكُونَ مِنْ قِطْمِيرٍ * إِنْتَدْعُوهُمْ لَا يَسْمَعُوا دُعَاءَكُمْ وَلَوْ سَمِعُوا مَا اسْتَجَابُوا لَكُمْوَيَوْمَ الْقِيَامَةِ يَكْفُرُونَ بِشِرْكِكُمْ وَلَا يُنَبِّئُكَ مِثْلُ خَبِيرٍ [ سورة فاطر الآيتين:13-14]

“İşte (bütün bunlarıyapan) Rabbiniz Allah’tır. Mülk O’na âittir.O’nu (Allah’ı)bırakıp da kendilerine ibâdet ettikleriniz, bir çekirdek zarına bile sahip olamazlar. Eğer onları (putları)çağırırsanız (onlara yalvarsanız), sizinçağırmanızı (yalvarmanızı) işitmezler.Farazaişitseler bile, size cevapveremezler. Kıyâmet günü de onlar sizinortak koşmanızıreddederler. (Bu gerçeği) sana, her şeyden haberdâr olan (Allah) gibi hiç kimse haberveremez.”[2]

Allah Teâlâ, burada kendisinden başkasına,ölülere, putlara, cinlere ve meleklere yalvarmayı, kendisineşirk olarak isimlendirmiştir.

Allah -azze ve celle- yine şöyle buyurmuştur:

وَأَنَّهُ كَانَ رِجَالٌ مِنَ الْإِنْسِ يَعُوذُونَ بِرِجَالٍ مِنَ الْجِنِّ فَزَادُوهُمْرَهَقاً [سورة الجن الآية: 6]

“Doğrusu insanlardan bazı kimseler, cinlerden bazılarına sığınırlardı da, cinler onların taşkınlıklarını artırırlardı.”[3]

Allah Teâlâ başka bir âyette şöylebuyurmuştur:

وَمَن يَدْعُ مَعَ اللَّهِ إِلَهاً آخَرَ لَا بُرْهَانَلَهُ بِهِ فَإِنَّمَا حِسَابُهُ عِندَ رَبِّهِ إِنَّهُ لَا يُفْلِحُ الْكَافِرُونَ [ سورة المؤمنون الآية: 117 ]

“Kim Allah ilebirlikte başka birilaha taparsa, -ki bu hususlailgili hiçbir delili yoktur- o kimsenin hesabı, ancakRabbinin nezdindedir. Şurası gerçek kikâfirler iflaholmazlar.”[4]

Allah Teâlâ burada, kendisinden başkasınayalvaranları kâfirler olarak isimlendirmiştir. Bu, Allah’tan başkakendisine yalvarılan ölülerin, putların, cinlerin veya meleklerintamamını kapsar.Allah Teâlâ’nın, Musa -aleyhisselâm-‘ınkıssasında buyurduğu gibi bundan ancak hayatta olan, hâzırolan ve yapmaya gücü yeten istisna edilir:

…فَاسْتَغَاثَهُ الَّذِي مِن شِيعَتِهِ عَلَى الَّذِي مِنْ عَدُوِّهِ… [سورةالقصص من الآية: 15 ]

“…Kendi tarafından olan,düşmanına karşı ondan (Musa’dan) yardım istedi.”[5]

Bazı insanların şu tür sözleribu şirktendir:

“Ey cinler, onu alın” veya “Ey yediler, onualın” veya “Ey öğlenin cinleri, onu alın” veya “Ey falanca halkıncinleri” veya “Ey falanca ülkenin cinleri.”

Bunların hepsi büyük şirktir veAllah’ın dışında hazırda olmayanlarayalvarmaktır.

Bir kimse: “Ey Allah’ın melekleri! Beniuyandırın veya beni koruyun” derse, bu büyük şirktir.

Veya: “Ey evin cinleri! Beni koruyun veya beniuyandırın” derse, bu da büyük şirktir. Bundan Allah Teâlâ’ya sığınırız.

Bir müslümanın, bundan sakınması yapmasıve sadece Allah Teâlâ’dan yardım dilemesi ve yalnızca O’ndanistemesidir. Şüphesiz Allah, her şeye gücü yetendir.

Nitekim Allah Teâlâ şöylebuyurmuştur:

وَقَالَرَبُّكُمُ ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ إِنَّ الَّذِينَ يَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِيسَيَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرِينَ [ سورة غافر الآية:60 ]

“Rabbiniz buyurdu ki: Bana duâ edin(yalvarın), duânıza cevap vereyim. Bana kulluk etmeyi kibirlerineyediremeyenler, aşağılanmışbir hâlde cehenneme gireceklerdir.”[6]

Başkabir âyette şöyle buyurmuştur:

وَإِذَا سَأَلَكَ عِبَادِي عَنِّي فَإِنِّي قَرِيبٌ أُجِيبُ دَعْوَةَالدَّاعِ إِذَا دَعَانِ فَلْيَسْتَجِيبُواْ لِي وَلْيُؤْمِنُواْ بِي لَعَلَّهُمْ يَرْشُدُونَ [سورة البقرة الآية: 186]

“Kullarım, beni senden sorarlarsa, (bilsinler ki), ben gerçekten (onlara çok) yakınım. Bana duâ edince, duâ edeninduâsına cevap veririm. O hâlde, doğru yolu bulmaları için benim dâvetime uysunlar ve banaîmân etsinler.”[7]

Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- de bukonuda şöyle buyurmuştur:

إِذَا سَأَلْتَ فَاسْأَلِاللهَ، وَإِذَا اسْتَعَنْتَ فَاسْتَعِنْ بِاللهِ.

“Bir şey istediğinde, yalnızca Allah’tan iste. Yardım istediğinde,yalnızca Allah’tan yardım dile.”

Allah Teâlâ’dan dîninde bilgili kılmasıve gazabına sebep olacak şeylerden uzak tutması konusunda bizi vebütün müslümanları muvaffak kılmasını dileriz.

Şüphesiz O, hakkıyla işitendir,kullarına yakın olandır.”[8]

[1] Cin Sûresi: 18

[2] Fâtır Sûresi: 13

[3] Cin Sûresi: 6

[4] Mü’minûn Sûresi: 117

[5] Kasas Sûresi: 15

[6] Mü’min (Ğâfir)Sûresi: 60

[7] Bakara Sûresi: 186

[8] “Fetâvâ Ve MekâlâtAbdulaziz b. Abdullah b. Bâz”, c: 7, s: 180

Kaynak

Islam Q&A