Kendisi hac yapmadığı halde anne ve babasına hac yaptıran kimsenin hükmü

Soru: 101590

Kendisi hac yapmadığı halde anne ve babasına hac yaptıran kimsenin hükmü nedir?

Cevap metni

Hamd,yalnızca Allah’adır.

Her kim,hac yapmaya gücü yeter ve haccın şartları kendisinde bulunursa,o yıl içerisinde hac yapması gerekir. Anne ve babası veyabaşka birisi için haccı ertelemesi câiz değildir. Çünkühac, âlimlerin iki görüşünden en doğru olanına görehemen yerine getirilmesi gereken bir farzdır. Farz-ı ayın, anne vebabaya iyilikten önce gelir.

NitekimAllah Teâlâ hac hakkında şöyle buyurmuştur:

… وَلِلّهِ عَلَى النَّاسِ حِجُّالْبَيْتِ مَنِ اسْتَطَاعَ إِلَيْهِ سَبِيلاً وَمَنْ كَفَرَ فَإِنَّ اللهَ غَنِيٌّعَنِ الْعَالَمِينَ [ سورة آل عمران من الآية: 97 ]

“Yoluna gücü yetenlerin Beytullah’ı haccetmeleri,Allah’ın insanlar üzerindeki bir hakkıdır. Kim de (haccınfarz oluşunu) inkâr ederse, bilsin ki Allah, âlemlerden (onunhaccından ve diğer amelinden) müstağnîdir.”(Âl-iİmrân Sûresi: 97)

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- de bu konuda şöylebuyurmuştur:

عَجِّلُواالْخُرُوجَ إِلَى مَكَّةَ؛ فَإِنَّ أَحَدَكُمْ لاَ يَدْرِى مَا يَعْرِضُ لَهُ مِنْمَرَضٍ أَوْ حَاجَةٍ. [ رواه أبو نعيم في الحلية والبيهقى في شعب الإيمان وحسنه فيصحيح الجامع ]

“(Hac ve umreyi edâ etmek için) Mekke’ye gitmekte aceleedin. Zirâ biriniz, hastalık ve ihtiyaç (fakirlik) gibi birşeye maruz kalacağını bilemez.” (Ebu Nuaym;”Hilyetu Tâlibi’l-İlm”, Beyhakî; “Sünen-i Kübrâ”, 3/340,hadis no: 8477. Elbânî, “Sahihu’l-Câmi'”, hadis no: 3990’da hadisinhasen olduğunu belirtmiştir.)

Bu konuda (41702) nolu sorununcevabına bakabilirsiniz.

Fakat anne ve babanın bu durumdaki haccısahihtir (geçerlidir). Bu evladın da gücü yettiği zaman haccıedâ etmek için acele etmesi gerekir.

İlmî Araştırmalar ve Fetvâ Dâimî Komitesiâlimlerine:

“Bir insanın, kendisi hacca gitmeden önceanne ve babasını hacca göndermesi câiz midir?”

Diye sorulmuş, bunun üzerine komite şucevabı vermiştir:

“Hac; hür, akıl-bâliğ ve edâ etmeye gücüyeten her müslümanın üzerine ömürde bir defa farz olan bir ibâdettir.

Anne ve babaya iyilik etmek ve farz bir ibâdeti edâetmelerine yardım etmek, güç nisbetince meşrû olan bir durumdur.Ancakilk önce sizin kendi adınıza hac yapmanız gerekir. Sonra-eğer hep birlikte hacca gelme imkânı bulamazsanız-, anne vebabanıza yardım edersiniz. Fakat anne ve babanıza, kendinizdenönce hac yaptırırsanız, onların haccı sahihtir.

Başarı,yalnızca Allah Teâlâ’dandır.” (İlmîAraştırmalar ve Dâimî Fetvâ Komitesi; 11/70)

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi