İndir
0 / 0

Sehiv secdesinden birinci secdeyi yaptıktan sonra namazda kendisinden yanılma vukû bulmadığını hatırlayan kimse

Soru: 10230

Sehiv secdesi için birinci secdeyi yaptıktan sonra namazda sehiv secdesini gerektirecek bir şey yapmadığını hatırlayan kimse, ikinci secdeyi yapmalı mı, yoksa yapmamalı mı?

Hamd,
yalnızca Allah’adır.

Bu soruyu,
hocamız değerli âlim Abdulaziz b. Baz’a -Allah ona rahmet etsin- sordum. Bir an
durduktan sonra şöyle cevap verdi:

“(Eğer
imam ise) kendisine uyanların akıllarında soru işareti
bırakmamak ve onların ‘Subhanallah’ diye kendisini uyarmalarına
sebebiyet vermemek için sadece ikinci secdeyi yapması daha doğru
harekettir.

Allah Teâlâ en iyi bilendir.”

Kaynak

Abdulaziz b. Baz -Allah ona rahmet etsin