İndir
0 / 0

Vesveseyi savmak için sehiv secdesini terk etmek

Soru: 10271

Namazda sürekli kendisinde şüphe oluşan bir kimse, kesin olarak inandığı veya tercih ettiği zanna göre hareket eder. Çoğu zaman bu durum tekrar ediyorsa, vesveseyi savmak için sehiv secdesini terk edebilir mi?

Hamd, yalnızca Allah’adır.

Bu soru, değerli âlim Muhammed b. Salih el-Useymîn’e -Allah ona rahmet etsin- arz edilmiş, bunun üzerine o şöyle cevap vermiştir:

“Bu şüpheye aldırış etmesin ve onun için de sehiv
secdesi yapmasın. Çünkü çok şüpheler, vesveselere
götürür.”

Kaynak

Muhammed b. Salih el-Useymîn