YABANCI ERKEK VE KADININ AYNI ORTAMDA BULUNMASINDAN DOĞAN GÜNAHLARI KİM ÜSTLENİR? ERKEK Mİ, YOKSA KADIN MI?

Soru: 103044

Bazı kardeşlerimle, işyerinde yabancı erkek ve kadınının aynı ortamda bulunmasının haram olduğu konusunda tartıştığım zaman bana:Erkek ve kadının aynı ortamda bulunması (çalışması), doğal bir durumdur. Çalışan, erkeğin kendisidir. Ülkemizde iş imkânları kısıtlı olduğu için erkeğin bu işine devam etmesinden dolayı kendisi günahkâr olmaz. Sizden, bu konuda bize detaylı bilgi vermenizi ricâ ediyorum.

Cevap metni

Hamd,yalnızca Allah’adır.

Yabancıerkek ve kadının işyerinde aynı ortamdabulunmasının, hem erkek, hem de kadın üzerinde kötüsonuçları ve açık zararları vardır. Bu kötüsonuçlardan ve açık zararlardan bazıları şunlardır:

1. Haramolan kaşılıklı bakışmanın meydana gelmesi. OysaAllah Teâlâ, mü’min erkeklere ve mü’min kadınlara gözlerini haramabakmaktan esirgemelerini emrederek şöyle buyurmuştur:

قُلْ لِلْمُؤْمِنِينَ يَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَيَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذَلِكَ أَزْكَى لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا يَصْنَعُونَ وَقُلْ لِلْمُؤْمِنَاتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَيَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلا مَا ظَهَرَ مِنْهَا [ سورة النور الآية: ٣١]

“(Ey Peygamber!) Mü’min kadınlarasöyle: Gözlerini (harama bakmaktan) esirgesinler veırzlarını (Allah’ın haram kıldığışeylerden) korusunlar.Görünen kısmı müstesnâ olmaküzere, zînetlerini (yabancı erkeklere) göstermesinler. Başörtülerini,(başlarından) göğüslerinin üzerine (kadar) örtsünler.Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendioğulları, kocalarının oğulları,erkekkardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kızkardeşlerinin oğulları, kendi (mü’min)kadınları, ellerinin altında bulunanlar (köleleri),erkeklerden âilenin kadınına şehvet duymayan (başkalarınınyardımına muhtaç olan saf kimseler gibi) tâbi kimseler veya henüzkadınların kadınlık hallerinin farkında olmayan (henüzşehvet duymayan) çocuklardan başkasına (gizli)zînetlerini göstermesinler. (Yolda yürürken) gizlemekteoldukları zînetleri anlaşılsın diye ayaklarınıyere vurmasınlar. Ey mü’minler! (Size emretmiş olduğu bugüzel sıfatlara ve övülen hasletlere) toptan Allah’a (itaatetmek sûretiyle) dönün (ve câhiliye toplumunun üzerindebulunduğu kötü ahlâk ve sıfatları terkedin) ki (dünyave âhirette) kurtuluşa eresiniz.” (Nur Sûresi: 31).

Cerîr b.Abdullah’tan -Allah ondanrâzı olsun- rivâyet olunduğuna göre, o şöyledemiştir:

سَأَلْتُ رَسُولَ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ عَنْنَظَرِ الْفُجَاءَةِ، فَأَمَرَنِي أَنْ أَصْرِفَ بَصَرِي. [ رواه مسلم ]

“Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-‘e,yabancı bir kadına kasıtsız olarak ani bakışhakkında sordum. Bana, bir daha bakmamamı emretti.” (Müslim; hadis no: 2159).

2. Yabancı erkekve kadının aynı ortamda bulunması, erkek ilekadının birbirlerine dokunmalarına yol açabilir. Elletokalaşmak da bu dokunmadan sayılır.

Nitekim Peygamber-sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

لَأَنْ يُطْعَنَ فيِ رَأْسِ أَحَدِكُمْ بِمِخْيَطٍ مِنْ حَدِيدٍخَيْرٌ لَهُ مِنْ أَنْ يَمَسَّ امْرَأَةً لاَ تَـحِلُّ لَهُ. [ رواه الطبراني والبيهقي وصححه الألباني في صحيحالجامع]‌

“Sizdenbirinizin başına demirden bir iğne batırılması,kendisine helal olmayan (yabancı) bir kadına dokunmasından dahahayırlıdır.” (Taberânî ve Beyhakî, Ma’kal b. Yesar’dan rivâyetetmiş, Elbânî de ‘Sahîhu’l-Câmi’; hadis no: 5045’de hadis sahihtir,demiştir.)

3. Yabancı erkek ve kadının aynı ortamdabulunması, erkeğin kadınla başbaşa kalmasına yolaçabilir. Bu ise haramdır.

NitekimPeygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöylebuyurmuştur:

لَا يَـخْلُوَنَّ رَجُلٌ بِامْرَأَةٍ إِلَّا كَانَ ثَالِثَهُمَـاالشَّيْطَانُ. [ رواه الترمذي وصححهالأباني في صحيح الجامع ]

“Bir erkekle (yabancı) bir kadın başbaşakalmasın ki onların üçüncüsü şeytan olmasın.”(Tirmizîrivâyet etmiş, Elbânî de “Sahîhu’l-Câmi’; hadis no: 2165’de hadissahihtir, demiştir.)

Başka birrivâyette şöyle buyurmuştur:

مَنْ كَانَ يُؤْمِنُ بِاللهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ فَلا يَـخْلُوَنَّبِامْرَأَةٍ لَيْسَ مَعَهَا ذُو مَـحْرَمٍ مِنْهَا، فَإِنَّ ثَالِثَهُمَـاالشَّيْطَانُ. [رواه أحمد وصححهالحاكم ووافقه الذهبي وصححه الألباني في غاية المرام ]

“Allah’a veâhiret gününe îmân eden, yanında mahremi olmayan (yabancı)bir kadınla başbaşa kalmasın. Zira onların üçüncüsüşeytan olur.” (Ahmed rivâyet etmiş, Hâkim hadisin sahiholduğunu söylemiş, Zehebî ona muvafakat etmiştir. Elbânî deĞâyetu’l-Merâm; s: 180’de hadisin sahih olduğunusöylemiştir.)

4. Yabancı erkekle kadının aynıortamda bulunmasının zararlarından birisi de erkeğinkalbinin kadına tutulmasına ve ona âşık olmasına sebepolabilir veyahut da bunun tersi olabilir.Bu ise, yabancı erkeklekadının aynı ortamda bulunmasının ve uzun sürebaşbaşa kalmasının sonucunda olur.

5. Yabancı erkekle kadının aynıortamda bulunması, âile yuvalarının yıkılmasınave evlerin harap olmasına yolaçar.

Nitekim nice erkek, kalbi, okuldaki veyaişyerindekikızarkadaşına tutulmasından dolayı evini ihmâl etmiş veâilesininin yok olmasına sebep olmuştur. Nice kadın da aynısebepten dolayı kocasını kaybetmiş ve âilesini ihmaletmiştir. Hatta nice boşanma olayı, koca veya kadınınharam ilişkileri sonucunda meydana gelmiştir. Bu haram ilişkiyegötürensebep ise, işyerinde yabancıerkek ve kadınının aynı ortamda bulunmasındandolayıdır.

Bunun içindir ki İslâm şeriatı, buzararlara götüren yabancı erkek ve kadının aynıortamda ve birarada bulunmasını haram kılmıştır.

Nitekim daha önce erkek ve kadınınaynı ortamda bulunmasının haram oluşunun delillerinidetaylı olarak (1200) nolu sorunun cevabındaaçıklamıştık.

Kadın için doğal olan, evindeoturmasıdır.

Nitekim Allah Teâlâbu konuda şöyle buyurmuştur:

وَقَرْنَ فِي بُيُوتِكُنَّ وَلا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الجَاهِلِيَّةِ الأُولَى [ سورة الأحزاب الآية: ٣٣]

“(Ey Peygamber hanımları!) Evlerinizde oturun (ve ihtiyaçdışında evlerinizden dışarı çıkmayın.)Eski câhiliye kadınlarının açılıpsaçıldıkları gibi açılıp-saçılmayın (güzelliğinizigöstermeyin).Namazı dosdoğru kılın, zekâtı (Allah’ınfarz kıldığı şekilde hak edene) verin, (emir veyasaklarında) Allah’a ve Rasûlüne itaat edin. Ey Ehl-i Beyt! Allahsizden, sadece günahı gidermek ve sizi tertemiz yapmak ister.”(Ahzab Sûresi: 33).

İbn-i Kesîr -Allah onarahmet etsin- bu âyet hakkında şöyle demiştir:

“Yani evlerinizde kalın veihtiyaç dışında evlerinizden dışarıçıkmayın.”

Rızık kazanmak ve meslekleri icrâ etmekgörevi, ancak erkeklere özeldir (âitttir). Fakat bu,doğal olandurumdur.Kadının buna aykırı hareket etmesi,erkeklerleaynı ortamda bulunması ve aynı işlerdeçalışması,açık-saçık dışarıçıkması ve Allah Teâlâ’nın yasakladığışeyleri işlemesi, bütün bunlar, müslüman erkeğin, Allah -azze vecelle-‘nin haram kıldığı şeyleri işlemesini haklıçıkarmaz. Aksine o işinden ve kazancından sorumludur (vekıyâmet günü onlardan hesaba çekilecektir.)

Nitekim Allah Teâlâbu konuda şöyle buyurmuştur:

وَلا تَكْسِبُ كُلُّ نَفْسٍ إِلا عَلَيْهَا وَلا تَزِرُ وَازِرَةٌ وِزْرَ أُخْرَى [ سورة الأنعام من الآية:١٦٤]

“Herkesinkazandığı, yalnız kendisine aittir. Hiçbir günahkâr,başkasının günahını yüklenmez.Sonunda (kıyâmetgünü) hepiniz Rabbinizin huzuruna varacaksınız. O da (dînkonusunda) anlaşmazlığa düştüğünüz şeyi sizehaber verecektir (bildirecektir).” (En’am Sûresi: 164).

Müslüman, Allah Teâlâ’nın haram sınırlarınıçiğnememekle emrolunmuştur. İnsanların busınırları çiğneseler bile, kendisinin busınırları çiğnememesi gerekir. Aksine müslüman, gücüyettiği kadarıyla iyiliği emretmek ve kötülüktenalıkoymakla emrolunmuştur. Yoksa insanların kötülüğü(münkeri) işlemeleri, kendisinin de aynı kötülüğedüşmesini ve onu işlemesini haklı çıkarmaz.

Bu sebeple her müslümana nasihatimiz, kalbini fitnelerden-özellikle de kadının fitnesinden- etkilenmekten uzak tutmayagayret etmesidir.

Nitekim Peygamber-sallallahu aleyhi ve sellem- kadının fitnesi hakkında şöylebuyurmuştur:

إِنَّ الدُّنْيَا حُلْوَةٌ خَضِرَةٌ، وَإِنَّ اللَّهَ مُسْتَخْلِفُكُمْ فِيهَافَيَنْظُرُ كَيْفَ تَعْمَلُونَ، فَاتَّقُوا الدُّنْيَا وَاتَّقُوا النِّسَاءَ،فَإِنَّ أَوَّلَ فِتْنَةِ بَنِي إِسْرَائِيلَ كَانَتْ فِي النِّسَاءِ. [ رواهمسلم ]

“Şüphesiz kidünya, güzel ve tatlıdır, yumuşak ve sevimlidir. (Renk ve lezzetiyle insanları fitneyedüşürür). Allah Teâlâ, kendisine itaat edip-etmediğinizigörmek için sizi dünyada önceki ümmetlere halifeler kılmıştır.Dünyadan (âhirette size yardımcı olacak kadarınınfazlasını talep etmekten) sakının. Kadınlarınhîlesinden de sakının.Zirâ İsrâiloğullarınıfitneye düşüren ilk şey, kadınlar olmuştur.” (Buhârîve Müslim).

Yine,her müslümanın, insanı bir günahtan ondan daha büyük günaha çekmekiçin şeytanın prensip edindiği bu gibi yerlerden uzakdurması gerekir. Şüphesiz olarak inanmamız gerekir ki, kim AllahTeâlâ’ya tevekkül ederse, Allah Teâlâ o kimseye yeter ve kim O’ndan gereğigibi korkarsa, Allah Teâlâ onun için bir çıkış yoluyaratır.

NitekimAllah Teâlâ bu konuda şöyle buyurmuştur:

وَمَنْ يَتَّقِ اللهَ يَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجًا* وَيَرْزُقْهُ مِنْ حَيْثُ لا يَحْتَسِبُ[ سورة الطلاق من الآيتين: ٢ – ٣]

“Kim Allah’tan gereği gibi korkarsa, Allah ona birçıkış yolu yaratır ve ona hiç ummadığı (hesaplamadığı) yerden rızıkverir.” (Talak Sûresi: 2-3).

Bu sebeple müslümanın,erkeklerin kadınlarla aynı ortamda bulunduğu yerlerden uzak biryerde iş aramaya çalışması ve gayret etmesigerekir. Eğer bu şekilde biriş bulamazsa, gücü yettiği kadarıyla Allah Teâlâ’dan korksun. Buise, gözünü harama bakmaktan esirgemekle ve ihtiyaç dışındakadınlarla konuşmaktan sakınmakla mümkün olur. Veyakonuşmanınkarşılıklı gülüşmeye ve şakalaşmayagötürmesinden sakınmakla veyahut da başbaşa kalmaktansakınmakla mümkün olur. Çünkü ateşinbaşlangıcı, küçük kıvılcımdan olmuştur.

Allah Teâlâ, kendisininhoşuna giden ve O’nun hoşnut olduğu amellerde herkesi muvaffakkılsın.

Yine de en iyisini AllahTeâlâ bilir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi