BİR ŞEYLE MEŞGUL İKEN KUR’AN DİNLEMEK

Soru: 103137

Çalışırken veya başka bir şeyle meşgul iken Kur’an-ı Kerim dinlemenin hükmü nedir?

Cevap metni

Hamd,yalnızca Allah’adır.

Radyo veyateyp aracılığıyla Kur’an-ı Kerim dinlemek,insanın karşılığında ecir aldığısalih bir ameldir. Bir kimse, çalışırken veya bir işlemeşgul iken, -mümkün olduğunca dinleyebiliyorsa- böyleyapmasında herhangi bir sakınca yoktur. Ancak Kur’an’a kulakveremeyecek bir işle meşgul ise, bu takdirde Kur’an’a karşıedepli olma ve ona saygı gösterme gerektiği durumu ortadankalktığı için de böyle yapmaması gerekir.

İmamNevevî -Allah ona rahmet etsin- “et-Tibyân fî Hameleti’l-Kur’an”adlı kitabında şöyle demiştir:

“Topluhalde Kur’an okuyan bazı gâfillerin belki hafife aldıkları, aslındaçok önem verilmesi ve emredilmesi gereken şeylerden birisi deKur’an’a saygı göstermektir.

İşteKuran’a saygıdan birisi de, Kur’an okurken gülmekten, boş vefaydasız sözler söylemekten uzak durmak, kaçınmaktır. Ancakkonuşulması gereken ve mecbur kalınan söz bunundışındadır.Bu konuda Allah Teâlâ’nın şuemrine itaat edilmesi ve ona boyun eğilmesi gerekir:

وَإِذَاقُرِىءَ الْقُرْآنُ فَاسْتَمِعُواْ لَهُ وَأَنْصِتُواْ لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ [ سورة الأعراف الآية: 204 ]

“(Ey insanlar!)Kur’ân okunduğu zaman onu dinleyin ve ona kulak verin ki merhametolunasınız.” (A’râf Sûresi: 204).”

(et-Tibyânfî Hameleti’l-Kur’an”; s: 92).

el-Behûtî -Allahona rahmet etsin- “Keşşâfu’l-Kınâ'”da şöyledemiştir:

“İbn-iAkîl’den -Allah ona rahmet etsin- nakledidiğine göre, o,:’Çarşı ve pazarlardaki esnaf ve satıcıların(mallarını) satarlarken bağırıpçağırmalarından dolayı oralarda Kur’an okumak,haramdır,’ demiştir.”

Yine İbn-iAkîl’den nakledildiğine göre, o şöyle demiştir:’Hanbel şöyle demiştir: Halktan insanların, itaat olarakzannettikleri söz ve fiillerinin çoğu, âlimlere göregünahtır. Örneğin,çarşı ve pazarlarda Kur’an okumak,bunlardan birisidir.Oysa çarşı ve pazarlardaki esnaf vesatıcılar (mallarını) satarlarken bağırıpçağırmaları, çarşı ve pazarlarda bulunan kimselerin okunanKur’an’ı dinlemelerine imkan vermez. Bu davranış, Kur’an’ıküçümsemek ve onu hor görmek demektir.” (İbn-i Akîl;”Keşşâfu’l-Kinâ'”; c: 1, s: 433).

Değerliâlim Salih el-Fevzân’a:

“Ben,eşime yemek hazırlamak amacıyla zamanımın büyük birbölümünü mutfakta geçiriyorum. Zamanımdan faydalanmak için de radyo veyateypten Kur’an-ı Kerim dinlemeye gayret ediyorum. Yapmışolduğum bu davranışım doğru mudur? Yoksa böyleyapmamam mı gerekiyor? Çünkü Allah Teâlâ buyuruyorki:

وَإِذَا قُرِىءَ الْقُرْآنُ فَاسْتَمِعُواْ لَهُ وَأَنْصِتُواْلَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ [سورة الأعراف الآية: 204 ]

“(Eyinsanlar!) Kur’ân okunduğu zaman onu dinleyin ve ona kulak verin kimerhamet olunasınız.” (A’râf Sûresi: 204).”

Diye sorankadına şöyle cevap vermiştir:

“İnsanınçalışırken radyo veya teypten Kur’an-ı Kerim dinlemesindeherhangi bir sakınca yoktur. Bu davranışı, Allah Teâlâ’nın şuemrine de ters düşmez:

وَإِذَا قُرِىءَ الْقُرْآنُ فَاسْتَمِعُواْ لَهُ وَأَنْصِتُواْلَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ [سورة الأعراف الآية: 204 ]

“(Eyinsanlar!) Kur’ân okunduğu zaman onu dinleyin ve ona kulak verin kimerhamet olunasınız.” (A’râf Sûresi: 204).”

Çünküokunan Kur’an’a kulak vermek, imkânlar ölçüsünde istenmektedir. Çalışankimse ise, çalışırken gücü yettiği kadarıyla okunan Kur’an’akulak verir.” (el-Muntekâ Min Fetâvâ’l-Fevzân; c: 3, soru no: 437).

Değerliâlim Muhammed b. Salih el-Useymîn’e -Allah ona rahmet etsin-:

“Bazıinsanlar,uykudan önce veya örneğin dersçalışırken ya da bazı şeylerle meşgul iken Kur’andinlemektedirler. Bu davranış, Kur’an dinleme âdâbındanmıdır? Bu davranışın hükmü nedir?

Diyesorulduğunda o şöyle cevap vermiştir:

“Budavranış, Kur’an dinleme âdâbından değildir.Teyp kasetiaracılığıyla da olsa, Allah’ın Kitabı okunurkensenin ondan gâfil ve habersiz olman, Kur’an dinleme âdâbındandeğildir. Çünkü AllahTeâlâ şöyle buyurmuştur:

وَإِذَا قُرِىءَ الْقُرْآنُ فَاسْتَمِعُواْ لَهُ وَأَنْصِتُواْلَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ [سورة الأعراف الآية: 204 ]

“(Eyinsanlar!) Kur’ân okunduğu zaman onu dinleyin ve ona kulak verin kimerhamet olunasınız.” (A’râf Sûresi: 204).”

Bu sebeplederiz ki: Eğer sen, Kur’an dinlemek için meşgul değil isen, butakdirde Kur’an dinleyebilirsin. Yok eğer bir şeyle meşgul isen,bu takdirde teybi açmazsın.

Bazıinsanlar bana: ‘Ben, ancak Kur’an dinleyerek uyurum,’ demektedir. Durum böyleise, bunu yapmasında herhangi bir sakınca yoktur. Uyumak içinyatağına uzanmış ve herhangi bir şeyle meşguldeğil ise, bu takdirde Kur’an dinlemesinde herhangi bir sakınca yoktur.Birkimse,mübah olan işlerinden birisini yerine getirmekte Allah’ınkelâmı Kur’an’dan yardım isterse, bunda herhangi bir sakınca veengel yoktur.” (Açık Kapı Görüşmesi” adlıprogramdan alınmıştır.14/146)

Dahadetaylı bilgi için (88728) nolu sorunun cevabınabakınız.

Yine de en iyisini Allah Teâlâ bilir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi