İndir
0 / 0

İhramlı Bir Kimse İhramdan Çıkmak İçin Kendi Saçını Kesebilir

Soru: 104197

İhramlı bir erkek veya kadın ihramdan çıkmak için kendi saçını kesebilir mi?

Hac veya umre için ihrama giren kimse, ihramdan çıktığında kendi saçını kendisi kesmesi caizdir. İster erkek olsun ister kadın hüküm aynıdır. Bununla birlikte ihramdan çıkmak isteyen başka kişilerin de saçlarını kesebilir.

Şeyh İbn Useymin Rahimehullah şöyle dedi: İster saçını kendisi keser veya başkasından kesmesini ister. Bazı alimlere göre şayet ihramlı kendi saçını keserse bir yasağı yapmış olduğunu söylerler. Ancak biz bu uygulamanın ibadet için yapıldığına inanıyoruz (el Şerhulmumti 7/328)

Şeyh’e şöyle soruldu:

Kadın kendi saçını kısaltırsa bir yükümlülüğü var mı?

Cevap: Hayır, kadın veya erkek kendi saçlarını keserlerse veya ihramda olan birisi onların saçını keserse caizdir. (lika bab el Meftuh 42/224)

En iyisini Allah bilir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi