Birisinin doğum gününün kutlaması olduğu bilinen yemeğe katılmanın hükmü

Soru: 104446

Ev halkından birisinin doğum günü kutlaması olduğu belirtilmeden veya doğum günü olduğu zikredilmeden arkadaşımın evinde verilen akşam yemeğine katılmamın hükmü nedir?

Fakat şüpheli olan durum şudur: Dâvet gününün, doğum gününde olması ve akşam yemeğinden sonra da doğum günü pastasının olmasıdır.

Cevap metni

Cevap:

Hamd, yalnızca Allah’adır.

İnsanlardan birisinin doğum gününükutlamak meşrû değildir.Zirâ bunu Allah’a ibâdet ve O’nunrızasına yakın olabilmek için yaparsa, dînde deliliolmadığı için bir bid’attır.Eğer bunu devamlıhâle getirilen bir âdet olarak yaparsa, yine, dînde çıkarılanyeniliklerden sayılan bir bid’attır ve bu kutlamalarınkendilerinden alındığı gayri müslimlere benzemek demektir.

Bu konuda (1027) nolu sorununcevabına bakabilirsiniz.

Bir yemeğe dâvet edilen ve bu yemektebirisinin doğum günü kutlaması olduğunu öğrenen veyaolacağı zannına varan kimsenin o yemeğe katılmasımeşrû değildir. Çünkü onun bu yemeğe katılması,münkeri kabul etmesi ve bu münkere yardım etmesi demektir.

Oysa Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

وَتَعَاوَنُوا عَلَى الْبِرِّ وَالتَّقْوَىوَلا تَعَاوَنُوا عَلَى الإثْمِ وَالْعُدْوَانِ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ شَدِيدُالْعِقَابِ [ سورة المائدة من الآية: 2 ]

“Siz, iyilik ve takvâ üzerinde birbirinizleyardımlaşın, günah ve düşmanlık hususunda birbirinizidesteklemeyin. Allah’a karşı gelmekten sakının!Çünkü Allah’ın cezası çok şiddetlidir.” (Mâide Sûresi: 2 )

Bu konuda (9485) nolu sorununcevabına bakabilirsiniz.

Allah Teâlâ en iyi bilendir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi