İndir
0 / 0

Hapishanedeki oruçlu mahkumun Ramazan’ın gündüzünde hanımıyla cinsel ilişkiye girmesi

Soru: 1051

Sizden bana şu konuda haber vermenizi istiyorum:

Brezilya’da müslüman kardeşlerimiz var ve bu kardeşlerimiz, Allah’a hamd olsun bir sene önce hapishanedeyken İslâm’a döndüler (müslüman oldular).

Hapishanedeki mahkum, ziyâret vaktinde (Pazar günü) hanımıyla buluşmakta ve gündüz 11-14 saatleri arasında onunla birlikte yatmaktadır.

Şimdi size sorum şu: Ramazan’da cinsel ilişkiye giriyorlarsa, ne yapmalıdırlar?

Bilindiği üzere bu kardeşlerimizin hanımları gayri müslim kadınlardır.

Kadının otuz günlük süre içerisinde (Ramazan boyunca) ne yapması gerektiği konusundaki bu sorumuza cevap verir misiniz? Çünkü bu kardeşlerimiz yeni müslüman olmuşlar ve hapishanede hiçbir dîn görevlisi de yoktur. Cevabınız için teşekkür ederiz.

Hamd,
yalnızca Allah’adır.

Hapishane yönetimiyle görüşüp ziyâret
vaktini akşam ile sabah arası olacak şekilde değiştirmesini
talep etmenizden başka bir çözüm yolu bulamıyorum. Çünkü
müslümanın eşiyle cinsel ilişkiye girmesi, dînen ancak bu
vakitte (akşamdan fecre kadar olan sürede) câizdir.

Durum ne olursa olsun müslümanın, Ramazan’ın
gündüzünde eşiyle cinsel ilişkiye girmesi câiz değildir. Çünkü
Ramazan’ın gündüzünde oruç tutması gerekir. Ramazan’ın
gündüzünde cinsel ilişkiye girmek, orucu bozan şeylerin en
kötüsüdür. Bu hayata düşenin, bir mü’min köleyi azat etmesi, eğer
azat etmeye gücü yetmese, iki ay aralıksız oruç tutması gerekir.
Buna da gücü yetmezse, tevbe etmek ve cinsel ilişkiye girdiği günü
kaza etmekle birlikte altmış yoksulu doyurması gerekir. Sizin
onları eğitmeniz ve onlara güzellikle nasihat etmeniz gerekir.
Eğer bundan sonra böyle bir durum vuku bulursa, tevbe ile birlikte
keffâret gerekir.Hapishane yönetimi, eğer insan haklarına ve dîn
hürriyetine saygılı ise, umulur ki yukarıda zikredilen
teklifinizi kabul edecektir.

Allah Teâlâ sizi hayırlı amellerde muvaffak kılsın
ve çalışmanızdan dolayı ecrinizi versin. Hapishanedeki
mahkum kardeşlerimize dînlerinde sebât, hanımlarına da hidâyet
dileriz. Dosdoğru yola ileten, yalnızca Allah Teâlâ’dır.

Kaynak

Şeyh Muhammed Salih El Muneccid