İndir
0 / 0

GAYRİ MÜSLİME MÜSTEHAP OLAN SADAKA VERİLEBİLİR Mİ?

Soru: 105302

Yardıma muhtaç olan bir kimse, namaz kılmıyorsa, ona sadaka vermek câiz midir?

Hamd,
yalnızca Allah’adır.

Zekâtlar,
keffâretler, adaklar, fıtır sadakası gibi dînen vermekle mükellef
olunan mâli görevler, kâfirlere verilmez. Ancak kalpleri İslâm’a
ısındırılmak istenen ve müslüman olmaları beklenen
kimselere bunlar verilebilir.

Nâfile
sadakalarla teberrulara gelince, -yakın akrabalardan birisi olması
gibi- eğer bundan bir fayda bekleniyorsa, bunların gayri müslime
verilmesi câizdir.

Nitekim Ebu
Bekir’in kızı Esmâ kâfir olan annesine iyilikte bulunmak
istediği zaman Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- ona şöyle
buyurmuştu:

“Evet.
Git annene iyilikte bulun.” (Buhârî ve Müslim).

Zekât ve
farz sadakalara gelince, bunların kâfire verilmesi câiz değildir. Ancak
kalpleri İslâm’a ısındırılmak istenen ve müslüman
olmaları beklenen kimselere verilebilir.

Nitekim Peygamber
-sallallahu aleyhi ve sellem- zekât hakkında şöyle
buyurmuştur:

إِنَّكَ تَأْتيِ قَوْماً مِنْ أَهْلِ الْكِتاَبِ، فَادْعُهُمْ
إِلىَ أَنْ يَشْهَدُوا أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَأَنِّي رَسُولُ اللهِ،
فَإِنْ أَطاَعُوكَ لِذَلِكَ فَأَعْلِمْهُمْ أَنَّ اللهَ افْتَرَضَ عَلَيْهِمْ
خَمْسَ صَلَواَتٍ فيِ الْيَوْمِ وَاللَّيْلَةِ، وَإِنْ أَطاَعُوكَ لِذَلِكَ
فَأَعْلِمْهُمْ أَنَّ اللهَ افْتَرَضَ عَلَيْهِمْ صَدَقَةٍ تُؤْخَذُ مِنْ
أَغْنِياَئِهِمْ فَتُرَدُّ فيِ فُقَراَئِهِمْ

[ رواه
البخاري ومسلم ]

“Hiç şüphe yok ki sen,
ehl-i kitaptan olan insanların yanına gidiyorsun. Onları (ilk önce) Allah’tan
başka hakkıyla ibâdete lâyık hiçbir ilâhın olmadığına ve benim Allah’ınelçisi
olduğuma dâvet et. Sana bu konuda itaat ederlerse,
Allah’ın, onlara günde beş vakit namazı farz kıldığını bildir. Sana bu konuda itaat ederlerse, Allah’ın, zenginlerinden alınıp
fakirlerine (yani
müslümanların fakirlerine) verilmek üzere zekâtı farz
kıldığını onlara bildir.” (Buhârî ve Müslim).

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi