İndir
0 / 0

Ramazan\’dan başka bir zamanda namaz kılmayan kimsenin orucunun hükmü

Soru: 105362

Ramazan’dan başka bir zamanda namaz kılmayan, hatta oruç tuttuğu halde namaz kılmayan kimsenin orucunun hükmü nedir?

Hamd, Allah’a mahsustur.

“Kiminkâfir olduğuna hükmedilirse, onun yapmış olduğu bütünamelleri de boşa gider.

Nitekim Allah Teâlâ bu konudaşöyle buyurmuştur:

… وَلَوْ أَشْرَكُواْ لَحَبِطَعَنْهُمْ مَا كَانُواْ يَعْمَلُونَ [ سورة الأنعاممن الآية: 88]

“Eğer onlar (peygamberler farzedelim ki), şirk koşsalardı yapmakta oldukları şeylerboşa çıkardı.” (En’âm Sûresi: 88)

Yine Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

… وَمَنْ يَكْفُرْ بِالإِيمَانِفَقَدْ حَبِطَ عَمَلُهُ وَهُوَ فِي الآخِرَةِ مِنَ الْخَاسِرِينَ [ سورة المائدة من الآية:5 ]

“Kim, îmânı(nesaslarını) inkâr ederse, ameli boşa gitmiştir.Ve o,âhirette hüsrana uğrayanlardan olacaktır.” (Mâide Sûresi: 5)

Bir grup ilim ehli,namaz kılmayankimse, namazın farz olduğunu ikrar ediyorsa, büyük küfürle kâfirolmaz(dînden çıkmaz) ama küçük küfürlekâfir olur (dînden çıkarmayan ameli küfür olur) görüşünevarmışlardır.Fakat bu ameli, zinâ eden vehırsızlık yapan kimsenin amelinden daha kötü ve çirkinolur.Bu âlimlere göre dînen istenen şekilde edâ ettiği takdirde onunorucu ve haccı geçerlidir.Bu kimsenin suçu, namaz kılmamaktan ibâretolur ve o, bu âlimlere göre büyük şirke düşme tehlikesiylekarşı karşıyadır.

Bazıları da âlimlerin çoğunluğunungörüşüne göre ise; tembellik ve gevşeklikten dolayınamaz kılmayan kimse, büyük küfürle kâfir olur (dînden çıkar)demişlerdir. Allah Teâlâ’danselâmet dileriz.

Fakat bu konuda âlimlerin ikigörüşünden doğru ve geçerli olan görüş şudur: Tembellikve gevşekliğinden dolayı namaz kılmayan kimse, büyükküfürle kâfir olur (dînden çıkar).

AllahTeâlâ’dan âfiyet dileriz.

Şer’î deliller gereği, oruç tutup da namaz kılmayan kimsenin orucu ve haccı kabul olunmaz.”

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi