İndir
0 / 0

Hayattan nefret etmek ve ölümü temenni etmek

Soru: 105437

Hayattan nefret eden bir kişinin, ölüm kendisi için daha hayırlı ise Allah onun canını alması için dua edip ölümü beklemesinin İslam’da hükmü nedir?

Bir Müslümanın hayattan nefret etmesi ve Allah katında var olan hayır ve çözümlerden ümidini kesmesi caiz değildir. Bu konuda vacip olan şey Allah’ın kaderine sabretmesi ve başına gelen musibetlerden ötürü sevabı Allah’tan beklemeksidir. Ayrıca belaların yok olması ve bir çıkış yolunun var olması için dua etmesidir. Yüce Allah şöyle buyurdu: “Elbette zorluğun yanında bir kolaylık vardır. Gerçekten, zorlukla beraber bir kolaylık daha vardır.” (İnşirah 5-6)

Müslümanın başına gelen bir olumsuzluk, hastalık veya dünya sıkıntılarda dolayı ölümü dilemesi mekruhtur. Enes Radiyallahu anhu’dan rivayet edildiğine göre Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle dedi: “Başına bir musibet geldi diye hiç biriniz ölümü temenni etmesin. Mutlaka böyle bir şey temenni etmek zorunda kalırsa: ‘Allahım! Benim için yaşamak hayırlı olduğu sürece beni yaşat, hakkımda ölüm hayırlı olduğu zaman da beni öldür’ desin.”

Bu hadiste kadere teslimiyet mevcut olup konuyu Allah’a havale etmek vardır. Şüphesiz Müslüman, bu Dünya’da başına gelen musibetlere karşı isyan etmeyerek sevabını Allah’tan dilerse musibetler onun günahlarına kefaret olup kalbini gafletten uyandırır ve gelecek için ona bir öğüt olur.

Daimi Fetva Kurulu (25/398): Şeyh Abdulaziz bin baz, şeyh Abdulaziz Al el şeyh, şeyh Salih el Fevzan, Şeyh Bekir Ebu Zeyd

En iyisini Allah bilir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi