İndir
0 / 0

Anne- babaya bakmak ve harcama yapmak kişiye ne zaman vacip olur?

Soru: 10552

Anne babaya bakmak ve harcama yapmak kişiye ne zaman vacip olur?

Ana- baba ve çocuklara nafaka konusunda temel dayanaklar; Kur’an, Sünnet ve İcma’dır.

-Yüce Allah şöyle buyurdu: “..Onların (annelerin) örfe göre yiyeceği, giyeceği; çocuk kendisinin olan (babaya) âittir..” (Bakara/233)

“Rabbin kendinden başkasına kulluk etmemenizi ve ana-babaya iyilik etmenizi emretti…” (İsra/23)  şüphesiz iyilik gereği ihtiyaç durumunda onlara nafaka vermektir.

İcma’ konusunda İbn el Munzir şöyle dedi: Bütün ilim ehli, malı ve kazancı olmayan ana-babanın nafakası çocuklarında malında vaciptir.

Bununla birlikte nafakanın vacip olması; nafaka verecek kişinin maddi durumu müsait olması, nafakaya muhtaç olan kişinin zor durumda olup nafakaya ihtiyaç duyması şartına bağlıdır.

En iyisini Allah bilir.

Kaynak

el Mevsua el Fıkhiye C. 39 S. 22