Terâvih namazı ikişer rekat kılınır

Soru: 106463

Bazı imamlar, Terâvih namazında dört veya daha fazla rekatı, ikinci rekattan sonra oturmadan teşehhütsüz) bir selâmda kılmakta ve bunun sünnetten olduğunu iddiâ etmektedirler. Bu amelin, temiz İslâm şeriatında bir aslı (temeli/dayanağı) var mıdır?

Cevap metni

Hamd,yalnızca Allah’adır.

“Bu amel, meşrû değildir.Hatta ilimehlinin çoğunluğuna göre mekruh veya haramdır.

Zirâ Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konudaşöyle buyurmuştur:

صَلاةُاللَّيْلِ مَثْنَىمَثْنَى، فَإِذَا خَشِيْتَ الصُّبْحَ فَأَوْتِرْبِوَاحِدَةٍ. [ رواه السبعة وهذا لفظ النسائي.]

“Gece namazlarıikişer ikişer rekattır.Sabah namazının vaktiningirmesinden endişe edersen, vitir namazını bir rekat olarakkıl.”(Buhârî, Müslim, Ahmed, Ebû Dâvûd, Tirmizî,Nesâî, İbn-i Mâce. Bu, Nesâî’nin lafzıdır.İbn-iÖmer’den -Allah ondan ve babasından râzı olsun- rivâyetle.)

Yine Âişe’den -Allah ondanve babasından râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre oşöyle demiştir:

كَانَ النَّبِيُّ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَيُصَلِّي مِنَ اللَّيْلِ إحْدَى عَشرَةَ رَكْعَةً، يُوتِرُ مِنْهَا بِوَاحِدَةٍ.[ رواه البخاري ومسلم ]

“Nebi -sallallahualeyhi ve sellem- gece on bir rekat namaz kılardı. Gecenamazını da bir rekat ile bitirirdi.” (Buhârî ve Müslim)

Bu anlamdaki hadisler pek çoktur.

Âişe’nin -Allah ondan ve babasından râzı olsun-:

مَا كَانَ يَزِيدُ فِيرَمَضَانَ وَلَا فِي غَيْرِهِ عَلَى إِحْدَى عَشْرَةَ رَكْعَةً، يُصَلِّيأَرْبَعًا فَلَا تَسَلْ عَنْ حُسْنِهِنَّ وَطُولِهِنَّ، ثُمَّ يُصَلِّي أَرْبَعًافَلَا تَسَلْ عَنْ حُسْنِهِنَّ وَطُولِهِنَّ، ثُمَّ يُصَلِّي ثَلَاثًا. [ رواهالبخاري ومسلم ]

“Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-, ne Ramazangecelerinde, ne de başka gecelerde, (sabah namazıhariç) on bir rekâttan fazla namaz kılmazdı. Önce dörtrekât namaz kılardı ki, o rekâtları ne kadar güzel ve uzunkıldığından hiç sorma! Sonra dört rekâtkılardı ki, o rekâtları ne kadar güzel ve uzun kıldığındanhiç sorma! Sonra üç rekâtkılardı.” (Buhârî veMüslim)

Meşhur hadisindeki kastı;-yukarıdaki geçen hadisinde olduğu gibi- Nebi -sallallahu aleyhi vesellem-‘in her iki rekattan sonra selâm veriyordu, anlamındadır,dört rekatı bir selâmda kılıyordu, anlamındadeğildir.

Ayrıca yukarıda geçenşu hadisi gereği iki rekattan sonra selâm verir:

صَلاةُاللَّيْلِ مَثْنَىمَثْنَى، فَإِذَا خَشِيْتَ الصُّبْحَ فَأَوْتِرْبِوَاحِدَةٍ.

“Gece namazlarıikişer ikişer rekattır.Sabah namazının vaktiningirmesinden endişe edersen, vitir namazını bir rekat olarakkıl.”

Nebi -sallallahualeyhi ve sellem-‘in hadisleri, birbirini tasdik edip doğrular.

Bu sebeplemüslümanın, Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-‘in bütün hadisleriyle ameletmesi ve mucmel (kısa ve öz) olanını mubeyyen (tefsireden) ile açıklaması gerekir.

Başarı, Allah Teâlâ’dandır.”

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi