İndir
0 / 0

Ramazan’da vefat eden babasının yerine oruç tutmalı mıdır?

Soru: 106488

Babam Ramazan'ın üçüncü günü vefat etti. Bundan dolayı babamın yerine Ramazan orucunu tamamlamam gerekir mi? Yani onun yerine 27 gün oruç tutmam gerekir?

"Size bir şey gerekmez. Çünkü babanız vefat ettiğinde orucun farziyeti kendisindensâkıt olmuştur. Bundan dolayı babanızın yerine oruç tutmanız gerekmez. Zaten bunu yapmanız, sizin için dînen meşrû değildir."

Abdulaziz b. Abdullah b. Baz; "Mecmû'u Fetâvâ

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi