İndir
0 / 0

Güzel sesli imamı bulmak için mescitleri dolaşmak

Soru: 106530

Huşû ve kalben hazır olmayı sağladığı için güzel sesli imamı bulup arkasında namaz kılmak amacıyla mescitleri dolaşmanın hükmü nedir?

Hamd, yalnızca Allah’adır.

“Göründüğüne göre
-Allah Teâlâ daha iyisini bilir-, eğer gâye namazda huşû
sağlamak, namazda rahat etmek ve kalben mutmain olmak ise, böyle
yapmakta dînen bir sakınca yoktur. Çünkü her ses insanı rahata
ve huzura kavuşturmaz.Eğer
bir kimsenin gâyesi, falanca veya filancanın sesine gitmek hayra
teşvik etmek ve namazda tam anlamıyla huşû duymak ise, bunda bir
sakınca yoktur. Aksine bu ameli belki Allah Teâlâ tarafından kabul
görür ve bu niyetinden dolayı ecir kazanır.Bir insan, iki kıraat
ve iki namaz arasında fark olduğu için belki bir imamın
arkasında huşû duyabilir, ama başka bir imamın
arkasında huşû duymayabilir.

Eğer uzak mescide
gitmekle, güzel sesiyle imamın kıraatını dinlemek, ondan
istifâde etmek ve namazında huşû duymak ise, sadece arzusunu tatmin
etmek ve gezinmek için değil, aksine faydalanmak ve ilim
öğrenmek, namazda huşû duymak için ise, bunda bir sakınca
yoktur.

Nitekim Nebi -sallallahu
aleyhi ve sellem-‘den sâbit olan sahih hadiste o şöyle
buyurmuştur:

أَعْظَمُ النَّاسِ أَجْرًا فِي
الصَّلَاةِ: أَبْعَدُهُمْ فَأَبْعَدُهُمْ مَمْشًى.
[ رواه البخاري ومسلم ]

“Namaz konusunda insanların ecir
bakımından en büyük olanı; derece derece uzak olup da mescide
yürüyerek gelenlerdir.”(Buhârî; hadis no: 651.
Müslim,; hadis no: 622)

Yine bu kimsenin
gâyesi, daha fazla adım atarak ecir kazanmak ise, bu da güzel bir gâyedir.”

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi