İndir
0 / 0

Abdest aldıktan sonra iki rekât namaz kılmayı âdet hâline getirmiş olmasa bile ihrama girdikten sonra iki rekât abdest namazı kılmasında bir sakınca yoktur

Soru: 106547

Bir insan, abdest aldıktan sonra iki rekât namaz (abdest namazını) kılmayı âdet hâline getirmemişse, ihrama girmek için ihram sırasında bu iki rekât namazı kılabilir mi?

Hamd, yalnızca Allah’adır.

Evet. Bir insanın, ihramın namazdan sonra
olması için bu iki rekât namazı kılıp ardından ihrama
girmesinde bir sakınca yoktur.

Değerli âlim Muhammed b. Salih el-Useymîn’e
-Allah ona rahmet etsin-:

“Siz, abdest aldıktan sonra iki rekât namaz
kılmayı âdet hâline getirmişse, ihrama niyet etmeyi,abdest namazından sonraya
bırakmalıdır” dediniz.Peki abdest aldıktan
sonra iki rekât namaz kılmayı âdet hâline getirmemişse, hüküm nedir?”

Diye sorulmuş, bunun üzerine o şöyle cevap
vermiştir:

“Böyle yapmasında sakınca
olmadığı görüşündeyim.Zirâ insan, bir şeyi
yaptığında o şeyi her zaman yapması gerekmez.Abdest
konusundaki sünnet meşrû olduğuna göre ve bir kimse namaz
kılmak istiyorsa, abdest aldıktan sonra iki rekât namaz
kılmayı âdet hâline getirmemiş olsa bile, bunda bir sakınca yoktur.” (Muhammed b.
Salih el-Useymîn; “Mecmû’u Fetâvâ İbn-i Useymîn”; c: 14, s: 22)

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi