İndir
0 / 0

İhramlı bir kimsenin banyo yapması veya ihram elbisesini değiştirmesi caiz midir?

Soru: 106563

İhramlı bir kimsenin temizlik amacıyla banyo yapması caiz mi? Ayrıca ihramlı kimse İhram elbisesini değiştirmesi caiz mi?

İhramlı olan kimse, temizlik sebebiyle banyo yapmaksı caizdir. Çünkü Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem ihramlıyken banyo yaptığı bilinmektedir. Aynı şekilde ihram elbisesini de daha temiz ve daha yeni olanıyla değiştirmesi caizdir. Ayrıca klima gibi rahatlatıcı cihazlardan yararlanması da caizdir.

Mecmu' Fetava İbn Üseymin 144/22

En iyisini Allah bilir

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi