İhramlı kimse, sabun ve şampuan kullanarak temizlenebilir mi?

Soru: 106570

İhramlı kimsenin kokulu sabun veya şampuan kullanarak temizlenmesinin hükmü nedir?

Cevap metni

"İhramlı kimsenin yıkanmasında bir sakınca yoktur. Nitekim Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'den sâbit olduğuna göre o ihramlı iken yıkanmıştır.

Şampuana gelince, görünen o ki şampuanın kokusu, (esans gibi) güzel koku türünden değildir.Sadece insanın hoşuna giden aroma türünden bir kokudur.

Tıpkı nane ve elma yaprağı ile buna benzer bitkilerin yapraklarındaki kokular gibi.

Sözün özü; ihramlı kimsenin, güzel koku (ıtır) hükmünde olan koku kullanması câiz değildir."

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi