Umre veya hacda başın bir kısmından saçları kısaltmak

Soru: 10713

Bir adam, umreyi bitirdikten sonra başının bir tarafından saçlarını kısalttı. Âilesine döndükten sonra bu davranışının doğru olmadığını öğrendi. Bundan dolayı kendisine ne gerekir?

Cevap metni

Hamd,yalnızca Allah’adır.

Değerliâlim Muhammed b. Salih el-Useymîn’e -Allah ona rahmet etsin- bu soru arzedilmiş, bunun üzerine o şöyle cevap vermiştir:

“Eğerbunu bilmeyerek yapmışsa, hemen elbisesini çıkarıp ihramelbisesini giymesi ve saçlarını kökünden kazıtmasıveya kısaltması gerekir. Bu davranışı, afkapsamındadır. Çünkü bunu bilmeden yapmıştır.Saçları kökünden kazıtmak veya kısaltmak için Mekke’deolmak şart değildir. Aksine Mekke’de olabileceği gibi,başka bir yerde de olabilir.

Eğerbunu, âlimlerden birisinin fetvâsına göreyapmışsa,kendisine bir şey gerekmez. Çünkü Allah Teâlâ bukonuda şöyle buyurmuştur:

… فَاسْأَلُواْ أَهْلَ الذِّكْرِإِنْ كُنْتُمْ لاَ تَعْلَمُونَ [ سورة النحل من الآية: 43 ]

“… Eğer bilmiyorsanız, ilim ehline (bilenlere) sorun.”(Nahl Sûresi: 43)

Zirâbazı âlimler, başın bir kısmından saçlarıkısaltmanın, başın tamamını kısaltmak gibiolduğu görüşüne varmışlardır.”

Kaynak

Kaynak: (Muhammed b. Salih el-Useymîn, "Aylık Görüşme", no: 10)