İndir
0 / 0

Kasık kıllarının nasıl traş edileceğini öğretmek için çocuklarının önünde avret yerini gösterdi.

Soru: 107515

Size sormak istediğim bir sorum olacak: Baba cinsel organını çıkardı ve ergenlik çağına giren çocuklarına buranın nasıl traş edileceğini açıkladı. Bu yaptığının da İslam’da mustehab olduğunu söyledi. Bu yaptığı doğru mu? Yoksa bu babanın yaptığı haram mı?

Bütün övgüler Allah’adır.

Babanın çocukları önünde avretini çıkarmasıharamdır. Çünkü insana düşen avretini örtmesidir ancak hanımıveya elinin altındaki cariyeleri müstesna. Aynı şekildebaşkalarının avretine bakması da haramdır. Bu durumasla mubah olmaz ancak tedavi için çok ihtiyaç anında veya zaruretanında gösterilmesi müstesnadır. Çocuklara etek altıtraş için gösterilmesi ne zaruridir ne de bir ihtiyaçtır kiavretini açıp göstersin. Bunu tanımla ve sözle anlatarakgöstermeden de yapabilir.Aynı şekilde diğer alınanyerlerde ki kılları almak için yol gösterebilir.

Erkeğin erkek avretine ve kadının kadın avretinebakmasının haram olduğunu belirten açık ve sahih naslarvardır. Âlimler de bunun haramlığında icmaetmişlerdir.

Ebu Said el-Hudri(r.a.)dan: Allah Resulü sallallahu aleyhi ve selemşöyle buyurdu: “Erkek erkeğin avretine bakmasın, kadında kadının avretine bakmasın” Müslim(338) rivayet etti.

Tirmizi (2794) ve Ebu Davud (4017) ve İbn-i Mace (1920) Behz b.Hakim’den o da babasından o da dedesinden rivayet etti. Dedi: sordum: eyAllah’ın Peygamberi! Avretlerimizde neyi yapmalıyız nedensakınmalıyız? Buyurdu: avretini koru ancak hanımındanveya elinin altında ki cariyeler müstesnadır. Ve yine sordum: ey ResulüAllah! Eğer topluluk bir arada yaşıyorsa, ne olacak? Eğeristersen kimsenin görmediği bir yerde bunu yapabilirsin. Sordum: eyAllah’ın Peygamberi! Eğer birimiz tek başına ise ne olacak?Buyurdu: İnsanlardan utandığın gibi Allah’tan daha dautanman evladır.) Sahihut-Tirmizi’de el-Elbani Hasen Hadis olduğunubelirtmiştir.

en-Nevevi Muslim ŞerhindeRahimehu Allah şunu belirtir: Sallallahu aleyhi ve selemin şusözü: “Erkek erkeğin avretine bakmasın, kadın dakadının avretine bakmasın” burada erkeğin başka birerkeğin avretine bakmasının, kadının da başak birkadının avretine bakmasının haram edildiğine ve bundabir ihtilaf yoktur. Aynı şekilde erkeğin başak birkadının avretine, kadının da başka bir erkeğinavretine bakması da icma ile haramdır. Peygamberimiz erkeğinerkek avretine erkeğin kadın avretine bakmaması içinuyarısı haram olması açısından evladır. Bu yasakkocalar ve efendiler hakkında değildir. Karı-koca her biridiğerinin avretine tamamen bakabilir.” Bitti.

Bu babaya düşen Allah’a tevbe etmeli ve yaptığınapişman olmalıdır. Bunu bir daha yapmamaya karar vermelidir.Çocuklarını hayâ ve güzel ahlak üzerineyetiştirmelidir.Hayâsızlığa delalet eden bu çirkindavranışları bırakmalıdır.

Allah en iyi bilendir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi