İndir
0 / 0

Baha halkının, sahil yolundan Mekke’ye geldiklerinde mikat yeri

Soru: 107988

Biz, S. Arabistan’ın Baha şehrinin sakinlerindeniz. Yaklaşık iki sene önce, Baha- Tâif yolundan Mekke’ye geldik. Baha halkının mikat yerinin, Tâif halkının mikat yeri olan es-Seylu’l-Kebîr “Karnu’l-Menâzil” olduğunu öğrenince oraya uğrayıp umre için oradan ihrama girdik ve Allah’a hamd olsun umremizi tamamladık. Şimdi ise Mekke’ye sahil yolundan Mekke’ye gitmek istiyoruz.Sahil yolu, Yemen halkının mikat yeri olan Yelemlem’e uğramaktadır.Bizim umre için buradan (Yelemlem’den) ihrama girmemiz câiz midir? Yoksa Tâif halkının mikat yeri olan Karnu’l-Menâzil’e mi gitmemiz gerekir?

Hamd, yalnızca Allah’adır.

Siz,
Mekke’ye sahil yolundan gideceğinize göre, mikatınız, Yemen
halkının mikat yeri olan Yelemlem’dir. Çünkü Peygamber
-sallallahu aleyhi ve sellem- Yemen halkı için Yelemlem’i mikat yeri
olarak tayin etmiş, mikatları zikrettikten sonra şöyle
buyurmuştur:

… هُنَّ لَهُنَّ وَلِمَنْ أَتَى عَلَيْهِنَّ مِنْ غَيْرِ
أَهْلِهِنَّ مِمَّنْ أَرَادَ الْحَجَّ وَالْعُمْرَةَ …
[ رواه البخاري ومسلم ]

“Mikatlar,
hac ve umre yapmak isteyen (adı
geçen) beldelerin halkları ile o beldelerin halklarından
olmayıp o mikatlar üzerinden gelenler içindir.” (Buhârî; hadis no:
1524. Müslim; hadis no: 1181)

Burası sizin aslî mikat yerinizdir.
es-Seylu’l-Kebîr’e gelince, eğer Tâif yolundan Mekke’ye gelirseniz buradan
ihrama girebilirsiniz.

Allah Teâlâ en iyi
bilendir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi