İndir
0 / 0

Hac ve Umre için Mîkat’a varan kişi ne yapması gerekir?

Soru: 109225

Hac ve Umre için Mîkat’a varan kişi ne yapması gerekir?

Cevap:
,

Kişi
Hacc ve umre için mikat’a ulaştığında yıkanıp
güzel koku sürmesi sünnettir.

Zira
Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem İhrama girmek
istediğinde dikişli elbiseleri çıkarır
yıkanırdı.

Ayrıca
Aişe Radiyallahu anha ‘dan rivayet edildiğine göre
şöyle demiştir[1]:
“Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem, İhama girmeden önce
veya ihramdan çıkmak istediğindeb O’na koku sürerdim.”

ayrıca Aişe Radiyallahu anhaİhram’a niyetlenirken adet dönemine
girdi, bunun üzerine Allah Resulü,yıkanmasını sonra hacc için niyet etmesini emretmiştir.

Esma
b. Umeys Zil’Huleyfe de doğum yapınca Allah Rasulullah sallallahu
aleyhi vesellem yıkanmasını daha sonra bir bezle
korunmasını ve ihram için niyet etmesini emreder. Yukarıda
saydığımız delillerden dolayı hayızlı veya
doğum yapan kadınlar mikat yerine ulaştıklarında,
Aişe ve Esma Radiyallahu anhaya emrettiği gibi, yıkanır ve insanlarla beraber ihrama
girerler. Beytullah’ı tavaf haricinde tüm ibadetleri yapabilirler.
İhrama girmek isteyenlerin tırnak kesmesi, bıyık, etek ve
koltuk tıraşı olmalarında sakınca yoktur,
alabildiği kadar alacak ki ihrama girdikten sonra bir daha yasaklı
halde kesmesine gerek kalmasın. Zaten Allah Resulü Müslümanlara her zaman
bu gibi temizliklere riayet etmelerini sünnet kılmıştır.Ebu Hureyre’ Radiyallahu anhu’dan
gelen bir rivayette Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem in
şöyle dediği rivayet edilmiştir: “Fıtrat beş
şeydir: Sünnet olmak, etek tıraşı olmak,
bıyıkları kesmek, tırnakları kesmek, koltuk
altını tıraş etmek”.[2]
Enes Radiyallahu anhu rivayetinde ise: Allah Resulü bize
bıyık, tırnak, koltuk altlarını ve
kasıkların alması için belirlenmiş bir zaman koydu: O zaman
da kırk günü geçmeyecek şekildeydi.[3]
Nessaîni rivayeti “Rasulullah sallallahu aleyhi vesellembize zaman sınırlandırdı
şeklindeydi. ”

[4]
. Ancak ihram
anında ister kadın ister erkek olsun saçlarından bir şey
almaları meşru değildir. Sakalın kesilmesine veya ondan bir
şey alması her zaman haramdır. Sakalın kesilmeden
bırakılması vaciptir. Çünkü İbn Omer Radiyallahu
anhu dan gelen bir hadiste Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem“Müşriklere muhalefet ediniz;
sakalı bırakınız kesmeyiniz bıyıkları ise
kesiniz” Ebu hureyre Radiyallahu anhu, Rasulullah sallallahu aleyhi
vesellem ‘in şöyle dediğini rivayet
eder:“bıyıkları kesiniz sakalı serbest bırakarak
mecusilere muhalefet ediniz.”
İmam Müslim ( r.a.) Sahihinde
Zamanımızda çoğu insanların bu sünnete muhalefet edip
savaş açmaları, kadın ve kafirlere benzemeleriyle bu konudaki
musibet gittikçe büyümektedir. Özellikle ilim ve eğitime mensup
olanların arasında çoğalması musibetin vahameti daha artmaktadır.
“İnna lillah ve inna ileyhi raciun” Yüce Allah bizi ve tüm
Müslümanları sünnete uymayı, tutunmayı ve ona davet etmeyi nasip
eylesin.

Erkeklere
Sünnet olan iki temiz ve beyaz izar (peştemal) ve rida giymeleridir.
Terlik veya sandalet giymeleri de mustahaptır. Zira İmam Ahmed
rahimehullah Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem ‘in şöyle
dediğini rivayet eder: “(İhrama girmek isteyen Erkekler) izar
(peştemal) ridave terlik
giysinler” Kadınların erkeklere benzememeleri kaydıyla tüm
renkleri giymeleri caizdir. Ancak İhramdayken eldiven ve peçe kullanmaları
haramdır. Hem kadınlar peçe kullanmaksızın yüz ve ellerini
Kapatmaları gerekir. Halk arsında kadınların sadece
yeşil veya siyah ihram giymelerinin hiçbir aslı yoktur. Daha sonra
yıkanılır, temizlenilir ve ihram giymekle beraber hacc veya umre
için kalbiyle niyet edilir. Rasulullah sallallahu aleyhi vesellemşöyle buyurmuştur: “Ameller
niyetlere göredir ve kişiye ancak niyet ettiği vardır ”
hadisi şerif bunun dayanağıdır. Dil ile niyet ettiğini
telaffuz ederse bu da meşrudur. Umreye niyet ederse: (Lebbeyke Umreten)
veya(Allahumme Lebbeyke Umreten)Allah’ım umreye niyet ettim, denilir.
Hac için niyet ederse: (Lebbeyke Haccen) veya (Allahumme Lebbeyke Haccen)Allah’ım Hacc için niyet ettim denilir.
Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem de böyle yapmıştır.
Bu niyet arabaya/bineğe binerken yapmak daha faziletlidir. Zira Rasulullah
sallallahu aleyhi vesellem devesine bindikten sonra lebbeyk
lafzını getirmiş ve mikat yerinden hareket etmiştir.
İlim ehlinin en sahih kavli budur. Rasulullah sallallahu aleyhi
vesellemden varid olduğu
kadarıyla İhram haricinde niyet için telafuz etmek meşru
değildir. Ağzıyla şu kadar rekât namaz kılmaya niyet
ettim denilmez. Veya şu kadar tavaf etmeye niyet ettim denilmez. Namaz ve
başka şeyler için ağızla niyet getirmek dinde
türetilmiş bir bidat’tır. Bu niyeti aşikar olarak telafuz etmek
şiddetli ve çirkin bir günahtır. Niyet ile telafuz etmek meşru
olsaydı Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem ümmetine ya kavliyle
veya eylemleriyle belirtirdi, selef-i salihin buna herkesten önce haberdar
olurdu. Ne Peygamberimiz den nede sahabe’den bir nakil gelmediğine
göre; bunun bidat olduğu anlaşılmıştır. Zira
Rasulullah sallallahu aleyhi vesellemşöyle buyurmuştur: “ İşlerin en şerlisi
sonradan çıkarılanlardır ve her bidatte sapıklıktır.)

[5]

. Keza Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem :“Her kim bizim bu dinimizde olmayan bir
şeyi ihdas ederse ondan kabul olmaz.” Demiştir:

Şeyh Abdulaziz
b.Baz (r.a.)

[1] – Buharî , Müslim

[2] – Buharî , Müslim

[3] – Müslim

[4] – İmam Ahmed, Ebu davud ve Tirmizî
de Nessaî’nin lafzını rivayet etmişlerdir

[5] İmam Müslim sahihinde rivayet
etmiştir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi