İndir
0 / 0

İşi gereği ihram elbisesini giyme imkânı bulamayan kimse

Soru: 109289

Ben, çalışmak amacıyla Suudi Arabistan’da ikâmet ediyorum ve hac farîzasını edâ etmek istiyorum. Çalıştığım bölüm, bu yıl Arafat, Müzdelife ve Minâ gibi yerlerde çalışmam için beni görevlendirdi. Benim oradaki işim, hac menâsikini edâ etmem engel teşkil etmemektedir.Ancak ben, ihram elbisesini giyemeyeceğim. Çünkü işim ve yönetmelikler, dikişli bir elbiseyi giymemi mecbur kılmaktadır.
Bundan dolayı ne yapmalıyım?

Hac günleri boyunca ihram elbisesini giymediğimden dolayı cezâ kurbanı kesersem, haccım sahih (geçerli) olru mu?

Hamd,
yalnızca Allah’adır.

“Durum,
zikrettiğiniz gibi ise, haccınız sahihtir. Üzerinizdeki
sıkıntı ve engeli kaldırmak için ihram elbisesinin
dışında elbiseler giymenizden dolayı size bir günah yoktur.Fakat
bunun için fidye vermeniz gerekir.Fidye ise; Harem bölgesinden 6 yoksulu
doyurmanız veya kurban olacak vasıflara sahip bir koyun veya keçiyi
kesip etini Mekke veya Harem bölgesindeki yoksullara
dağıtmanız, fakat onun etinden yememeniz veyahut da 3 gün oruç
tutmanızdır. Bu üç şeyden hangisini yaparsanız, sizden
geçerli olur. Aynı şekilde başınızı (şapka
veya kep gibi) bir şeyle örtmüşseniz, bunun için de fidye vermeniz
gerekir.

Başarı,
yalnızca Allah Teâlâ’dandır.

Allah Teâlâ Peygamberimiz
Muhammed’e, âile halkına ve ashâbına salât ve selâm eylesin.” (İlmî
Araştırmalar ve Fetvâ Dâimî Komitesi)

Abdulaziz b. Abdullah b. Baz (başkan).
Abdurezzak Afîfî (üye). Abdullah b. Ğudeyyân (üye).

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi