Uçakla Medine\’den Cidde\’ye giden kimse, umre için ihrama nasıl girmelidir?

Soru: 109293

Medine’den uçağa binip Cidde’ye giden ve umre yapmak isteyen bir kimse, ne yapmalıdır?

Bu kimse, Medine havaalanında ihramı giymesi ve uçağa binerken umreye niyet etmeli midir? Yoksa ne yapmalıdır?

Cevap metni

Hamd,yalnızca Allah’adır.

Umre yapmak üzere Medine’den Mekkeye uçakla yolculuk yapmakistediğinde boy abdesti alman, namaz abdesti alman ve ihram elbisenigiymen meşrûdur.

Uçak havaalanından havalandıktan sonra umre için telbiyegetirip ihrama girersin. Bütün bunların da Medine halkının mikatyeri olan Abyâr Ali’yi geçmeden önce olması gerekir.

Başarı AllahTeâlâ’dandır.

Allah Teâlâ, Peygamberimiz Muhammed’e, O’nun âile halkınave ashâbına salât ve selâm eylesin.” (İlmîAraştırmalar ve Fetvâ Dâimi Komitesi)

Abdulaziz b. Abdullah b. Baz (başkan), Abdurrezzak Afîfî (üye),Abdullah b. Ğudeyyân (üye). Abdullah b. Kuûd (üye)

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi