İndir
0 / 0

Hac yapmak için malı (parası) olmayan, fakat bir ücret karşılığında başkası adına hac yapmak isteyen kimse

Soru: 109301

Ben, Allah’a hamd olsun farz haccı edâ ettim ve umre yaptım. Umreye gitmem mi, yoksa bu parayla Allah yolunda savaşan mücahitlere tasaddukta bulunmam mı daha fazîletlidir?

Hamd,
yalnızca Allah’adır.

“Umreye
gitmenin ve Allah yolunda savaşanlara infakta bulunmanın her biri,
güzel ve makbul birer davranıştır.Fakat umrenin faydası
sadece sahibinedir.Allah yolunda cihad edenlere infakta bulunmak ise, hem
sahibine, hem de başkasına fayda verir. Dolayısıyla Allah
yolunda harcamak, daha evlâ ve daha fazîletlidir.

Başarı,
Allah Teâlâ’dandır.

Allah
Teâlâ, Nebimiz Muhammed’e, O’nun âile halkına ve ashâbına salât ve
selâm eylesin.” İlmî Araştırmalar ve Dâimî Fetvâ Komitesi

Başkan:
Abdulaziz b. Abdullah b. Baz. Üye: Abdurrezzak Afîfî. Üye: Abdullah
b. Ğudeyyân.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi