İndir
0 / 0

Umreyi, yılın herhangi bir vaktinde edâ etmek câizdir

Soru: 109313

Umreyi, yılın herhangi bir vaktinde edâ etmek câiz midir? Yoksa sadece hac aylarında mı edâ etmek câizdir?

Hamd, yalnızca Allah’adır.

“Umreyi, hac ayları da dâhil olmak üzere yılın bütün
günlerinde edâ etmek câizdir. Eğer bir kimse, hac aylarında umreyi
edâ ettikten sonra aynı yıl içinde hac yaparsa, Temettu’
hacısı olur. Umre ile birlikte haccı birleştirirse,
Kırân hacısı olur. Temettu’ ve Kıran hacısından
her birinin, -Mescid-i Haram halkından değilse- kurban
bayramında kesilme şartına hâiz olan bir kurban (hedy) kesmesi
gerekir. Bir hacının, Zilhicce ayında Teşrik günlerinden
sonra umre edâ ederse, bu câizdir ve kendisine kurban (hedy) gerekmez.

Başarı, Allah Teâlâ’dandır.

Allah Teâlâ, Nebimiz Muhammed’e, O’nun âile halkına ve ashâbına
salât ve selâm eylesin.” İlmî Araştırmalar ve Dâimî Fetvâ
Komitesi

Başkan: Abdulaziz b. Abdullah b. Baz. Üye: Abdurrezzak Afîfî.
Üye: Abdullah b. Ğudeyyân

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi