İndir
0 / 0

Tavafta Bir Kimse Şüpheye Düşerse Bunun Üzerine Sehiv Secdesi Yapabilir Mi?

Soru: 109343

Kabe’yi tavaf etmenin namaz (gibi) olması göz önüne alınarak bir kimse tavafta şüpheye düştüğünde buna binaen sehiv secdesi yapmalı mıdır?

“Sehiv secdesi yapmaz. Çünkü tavafta secdeyle ibadet edilmez. O zaman tavafın aslında secdeler bulunmuyorsa onda şüpheye düşüldüğünde secde etmek nasıl olabilir ki? Secdelerle nasıl (hatalar) tamamlanabilir? Ki aslen tavafta secde bulunmamaktadır?” (Mecmûu Fetevâ İbn Useymin, 22/347)

Allah en iyisini bilir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi