İndir
0 / 0

İnsanların haccettiği gibi hacceden ve haccın üç türlü olduğunu bilmeyen kadın

Soru: 109357

Haccın üç türlü olduğunu ve bunlardan birisine niyet edilmesi gerektiğini bilmeden beş defa hacceden, Terviye günü insanlarla beraber hareket edip onlar Arafat ve Müzdelife’ye gittiklerinde onlarla beraber giden, cemrelere taşları atan, fakat haccın üç türünden birisini tayin etmeden hacceden bir kadının yıllarca yapmış olduğu bu haccı sahih midir?

Hamd, yalnızca Allah’adır.

Görünen odur ki bu kadının haccı
sahihtir. Çünkü bu kadın şöyle diyordu:

-Ben, insanların ihrama girdikleri gibi ihrama
girdim.

Falanca kimsenin ihrama girdiği gibi ihrama girdim
demek, câizdir.

Nitekim Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- Vedâ
haccında, Yemen’den Ebu Musa el-Eş’arî -Allah ondan râzı olsun- ile
birliktegelen Ali b. Ebî Tâlib’e -Allah
ondan râzı olsun- şöyle buyurmuştu:

“Sen neye telbiye getirerek ihrama girdin?

Bunun üzerine Ali b. Ebî Tâlib -Allah ondan râzı
olsun- şöyle cevap verdi:

– Ben, Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-‘in telbiye
getirip ihrama girdiği gibi telbiye getirip ihrama girdim.

Rasûlullah
-sallallahu aleyhi ve sellem- buyurdu ki:

– Ama ben,
kurbanımı yanımda getirdim.

Bundan
dolayı Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- haccını
Kıran olarak yaptı.

Ebu Musa el-Eş’arî -Allah ondan râzı olsun- ise
şöyle demişti:

-Ben de
Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-‘in telbiye getirip ihrama girdiği
gibi telbiye getirip ihrama girdim.

Fakat Ali b. Ebî Tâlib -Allah ondan râzı olsun- ve Ebu
Musa el-Eş’arî -Allah ondan râzı olsun- beraberlerinde kurbanlarını
getirmedikleri için Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- onlara ihramlarını
umreye çevirmelerini emretmişti. Çünkü Temettu’ haccı, Kıran
haccından daha fazîletlidir.

Şüphesiz
bu kadın, gördüğümüz kadarıyla insanların ihrama
girdikleri gibi ihrama girmiş ve şöyle demiştir:

-Benim
yolum, insanların yoludur. Ama yine de ister hac olsun, ister oruç olsun,
ister sadaka olsun veyahut da başka bir ibâdet olsun, insanın bir
ibâdeti edâ etmek istediği zaman onu edâ etmeden önce
öğrenmesi gerekir. Yaptıktan sonra gelip:

– Bunun
hükmü nedir? demesi, evlâ ve fazîletli olanın tersi bir
davranıştır.”

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi