İndir
0 / 0

Hastalık sebebiyle güneş batmadan önce Arafat’tan ayrılan kimse

Soru: 109363

Hastalık veya âcizlik veyahut da yaşlılık sebebiyle güneş batmadan önce Arafat’tan ayrılan kimsenin hükmü nedir?

Hamd,
yalnızca Allah’adır.

“Bu
konuda en tercihli görüş; güneş batıncaya kadar Arafat’ta
kalmak, vâciptir. Çünkü Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-
güneş batmadan önce Arafat’tan hareket edip
ayrılmamıştır.Şayet bu câiz olsaydı, Peygamber
-sallallahu aleyhi ve sellem- güneş batmadan önce Arafat’tan ayrılırdı.
Çünkü gündüz insanlar için daha kolaydır.

Ayrıca
bir insan, güneş batmadan önce Arafat’tan ayrılırsa, Peygamber
-sallallahu aleyhi ve sellem-‘in sünnetinden çıkmış, câhiliye
devrinin yoluna tâbi olmuş olur. Çünkü câhiliye halkı,
güneş batmadan önce Arafat’tan ayrılırlardı. Her kim
böyle yaparsa (güneş batmadan Arafat’tan ayrılırsa), bunu
kasten yapmışsa, bu davranışından iki şey doğar:

Birincisi: Bu
davranışı günahtır.

İkincisi:
Âlimlerin çoğunluğuna göre, bu
davranışından dolayı Mekke’de (Harem sınırları
içerisinde) olmak üzere bir cezâ kurbanı kesmesi ve etini oradaki
fakirlere dağıtması gerekir.

Fakat bir
kimse hükmünü bilmeden güneş batmadan önce Arafat’tan
ayrılırsa, ondan günah kalkar, fakat âlimlerin çoğunluğuna
göre onun yerine fidye vermesi yani Mekke’de bir kurban kesmesi ve etini
oradaki fakirlere dağıtması gerekir.”

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi