KADINLARA BAKMA MÜPTELÂSI OLAN BİR KİMSENİN NE YAPMASI GEREKİR?

Soru: 111796

Açık-saçık kadınlara bakmaktan dolayı çok sıkıntı çekmekteyim. Çoğu zaman nefsime gâlip gelemiyor ve kadınlara bakmaktan yüzümü çeviremiyorum. Lütfen bana nasihat eder misiniz? Bu konuda ne yapmalıyım?

Cevap metni

Hamd,yalnızca Allah’adır.

Her kim,kendisine zehirli bir yara isâbet etmişse, o zehiri çıkarması veo yarayı panzehir ve merhemle tedâvi ederek iyileştirmesi gerekir.Bu iseşu hususların yerine getirilmesi ile mümkün olur:

Birincisi:

Evlenmesigerekir. Çünkü Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konudaşöyle buyurmuştur:

إِنَّ الْـمَرْأَةَ إِذَا أَقْبَلَتْ أَقْبَلَتْ فِي صُورَةِشَيْطَانٍ، فَإِذَا رَأَى أَحَدُكُمْ امْرَأَةً فَأَعْجَبَتْهُ فَلْيَأْتِأَهْلَهُ، فَإِنَّ مَعَهَا مِثْلَ الَّذِي مَعَهَا. [ رواه الترمذيوصححه الألباني]

“Şüphesizkadın, yüzünü dönüp geldiği zaman, (vesvese verme ve saptırma hususunda) şeytanın sûretindegelir.Biriniz hoşuna giden (güzel) bir kadın gördüğüzaman, hemen hanımının yanına gitsin (onunlabirleşsin/cinsel ilişkiye girsin). Çünkü o kadındaolan fercin benzeri, kendi hanımında da vardır.” (Tirmizîrivâyet etmiş, Elbânî de “Sahîhu’l-Câmi”‘de hadisin sahiholduğunu belirtmiştir.Hadis no: 1158).

Evlilik, şehveti azaltan ve aşkızayıflatan sebeplerden birisidir.

İkincisi:

Beş vakit farz namazlara devam etmesi, sehervaktinde Allah Teâlâ’ya duâ etmesi, O’na yalvarıp yakarması, kalbi vebedeni ile kendisini namazına vermesi gerekir.

Ayrıca şu iki duâyı çokça okumalıdır:

يَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ ثَبِّتْ قَلْبِي عَلَى دِينِكَ . [ رواه الترمذيوصححه الألباني]

“Ey kalpleri (kimi zamanitaate, kimi zaman da günaha) yönlendiren (Allahım!)Kalbimi, senin dînin üzere sâbit kıl (dîninden ve dosdoğru yolundansaptırma.” (Tirmizî rivâyet etmiş,Elbânî de “Sahîhu’l-Câmi”‘de hadisin sahih olduğunubelirtmiştir. Hadis no: 4801).

يَا مُصَرِّفَ الْقُلُوبِ! اِصْرِفْ قَلْبِي إِلَى طَاعَتِكَوَطَاعَةِ رَسُولِكِ . [ صححه الألباني في الاحتجاج بالقدر ]

“Ey kalpleri (kimi zaman itaate ve kimi zamangünaha) yönlendiren (Allahım!) Kalbimi, sana itaate veRasûlüne itaate yönlendir.” (Elbânî “el-İhticâc bil-Kader”de hadisin sahih olduğunubelirtmiştir. Hadis no: 46.

Çünkü bir kimse ne zaman Allah Teâlâ’ya duâ etmeye,O’na yalvarıp yakarmaya devam ederse, Allah Teâlâ onun kalbini oşeyden çevirir.

Nitekim Allah Teâlâ Yusuf -aleyhisselâm- hakkındaşöyle buyurmuştur:

كَذَلِكَ لِنَصْرِفَ عَنْهُ السُّوءَ وَالْفَحْشَاءَ إِنَّهُ مِنْ عِبَادِنَا الْمُخْلَصِينَ[سورة يوسف من الآية: ٢٤]

“İşteböylece biz, (her işinde) kötülükve fuhşu ondan uzaklaştırmak için (ona delillerimizigösterdik). Şüphesizo, ihlaslı kullarımızdandı.” (Yusuf Sûresi: 24).

Bkz:Şeyhulislâm İbn-i Teymiyye’nin; “el-Fetâvâ’l-Kubrâ”; c: 3,S: 77.

Üçüncüsü:

Açık-saçık kadınlarınbulundukları yerlerden kendisini uzak tutmalı, kalbe tesir eden ve onuzayıflatan açık-saçık kadın resimleri gösterentelevizyon kanallarına bakmaktan uzak durmalıdır.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi