İndir
0 / 0

DUYDUĞU VEYA OKUDUĞU İLE FETVÂ VEREBİLİR Mİ?

Soru: 111861

Dînî konularda bana soru sorulduğu zaman, okumuş olduğum dînî kitaplardan veya dînî dinlemiş olduğum kasetlerden veyahut da seyretmiş olduğum programlardan bildiklerimle cevap verebilir miyim? Yoksa soru soran kimseye ‘Bilmiyorum’ mu demeliyim?

Hamd,
yalnızca Allah’adır.

Bir kimse, size bir meselede soru sorduğu zaman, siz de o
meselenin hükmünü, okuduğunuz kitabın yazarı güvenilir kimse ise
veya dinlediğiniz kasetteki konuşan güvenilir kimse ise veyahut da programdaki
konuşmacı güvenilir kimse ise, bu takdirde size sorulan meselenin
dînî hükmünü ona söylemeniz gerekir. Çünkü siz, o dînî hükmü
yukarıda işâret ettiğimiz yollarla öğrendikten sonra size
sorulduğu zaman meselenin dînî hükmünü söylemeniz gerekir. Eğer söylemezseniz,
ilmi gizleyen kimselerden olursunuz. Fakat meselenin cevabını
verirken, sorumluluktan kurtulmanız için:

“Falanca âlim, falanca programda
şöyle söyledi, filanca konuşmacı filanca kasette
şöyle söyledi, falanca yazar falanca kitapta şöyle
dedi”, demeniz daha güzel olur.

Muhammed b. Salih el-Useymîn -Allah ona rahmet
etsin-.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi