İndir
0 / 0

HASTABAKICININ (HEMŞİRENİN) ERKEK HASTANIN TEMİZLİĞİNİ YAPMASI VE AVRET YERİNİ GÖRMESİ CÂİZ MİDİR?

Soru: 112061

Bir hastanın, kendi ihtiyacını görmesinin mümkün olmamasından dolayı, hastanedeki hastabakıcıların (hemşirelerin) hastanın temizliğini yapmaları ve onun avret yerini görmeleri câiz midir?

Hamd,yalnızca Allah’adır.

Bugörevi yerine getirecek erkek hastabakıcının olmaması halinde,Allah Teâlâ’nın şu emri uyarınca, kadınhastabakıcının (hemşirenin) hastanın avret yerinezaruret halinde bakması, câizdir:

فَاتَّقُوا اللَّهَ مَا اسْتَطَعْتُمْ [ سورة التغابن من الآية :16 ]

“(Ey mü’minler!) O haldegücünüz yettiği kadarıyla Allah’tan korkun (Allah’tan korkmadagüç ve takatinizi harcayın).” (Teğâbun Sûresi: 16).

Eğer bu işi yapacak erkekhastabakıcı olursa, bu takdirde kadın hastabakıcılarınbu işi yapmaları câiz değildir.

Muvafakiyet, Allah Teâlâ’dandır.

Allah Teâlâ, Peygamber Muhammed’e, âilehalkına ve ashâbına salât ve selâm eylesin.

İlmî Araştırmalar ve Fetvâ DâimîKomitesi

Abdulaziz b. Abdullah b. Baz, AbulazizÂl-i Şeyh, Abdullah b. Ğudeyyân, Salih el-Fevzân, Bekr EbuZeyd.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi