İndir
0 / 0

Eğitimciler soruyor: Ortaokul öğrencilerini beş vakit farz namaz ile vitir namazını kılmaya teşvik edelim mi?

Soru: 113462

Ortaokul merhalesi bölümlerine terbevi hedefleri hazırlamak için çalışan bir komiteyiz. Şöyle bir hedef koyduk: öğrenci beş vakir sünnetlerine ve vitir namazına teşvik edilmeli veya öğrenci sünnet namazlarına veya vitre teşvik edilmelidir. Sizden şer’i yönden ve terbevi yönden de bu hedef hakkında görüşünüzü beyan etmenizi rica ediyoruz.

Bütünövgüler Allah’adır.

Butür yüce hedeflere, itaate ve ibadete itiraz etmek mümkün değildir.Babalara ve eğitimcilere düşen çocukları veöğrencileri ile çok iyi ilgilenmelidirler. Bu konuda ailelerineksiklikleri vardır. Eğitimcilere düşen ailelerin eksikbıraktıkları konuda onları teşvik etmeleridir. Bizburada bu öğrencileri sadece sünnet ve vitir namazlarınateşvik etme noktasında durmamalıyız. Bilakis onlarınafile oruçlara, sadaka vermeye, anne-babaya ihsanda bulunmaya, muhtaç kimselereyardım etmeye, yoldan insanlara zarar verecek nesneleri kaldırmaya dateşvik etmeliyiz. Yani onları her hayır olan durumlarateşvik etmeliyiz. Her türlü kötülükten de onlarısakındırmalıyız.

er-Rebi bintu Muavviz bin Afra(r.a.) dedi: AllahResulü sallallahu aleyhi ve selem Medine etrafındaki Ensar köylerineöğlen vakti Aşure gönderdi: (Kim güne oruçlubaşlamışsa orucunu tamamlasın, kim de kahvaltıetmişse geri kalan gününü oruçlu geçirsin.” Bu günden sonra o günlerdeoruç tutuyorduk ve çocuklarımıza da Allah’ın izniyle bu orucututturuyorduk. Onları alıp mescide götürüyor ve onlarla pamukoyunu oynuyorduk. Onlardan biri acıktığı için ağlarsaiftar vakti ona yediriyorduk.” Buhari(1960) ve Muslim(1136) rivayet etti.

Bu hadiste adı geçen oruç sünnet orucudur.

İbn-i Kayyim şunu belirtti:

“Kim çocuğuna faydalı olanıöğretmezse onu boşluğa bırakmıştır: onaöyle bir kötülük etmiştir. Çoğu çocuklarınsapkınlıkları babaları tarafından onları ihmaletmesinden kaynaklanır. Onlara dinin farzlarını ve sünnetleriniöğretmeyi bırakmıştır ve onları ta küçükkenkaybetmiştir. Kendilerine faydaları olmadığı gibibüyüdüklerinde de babalarına faydalı olmamışlardır.”Bitti.

“Tuhfetul-Mevdud bi Ahkamil-Mevlud” (sayfa 229)

Şeyh Muhammed bin Salih el-Useymin –Allah onarahmet etsin- şunu belirtir:

“Mukim ve gücü yeten her müslümana Allah’ınfarz kıldığı oruçları eda etmesi gerekir.Akil-baliğ olmayan küçüklere gelince: onun için oruç tutmak farzdeğildir. Allah peygamberi sallallahu aleyhi ve selemin şu hadisince:(Kalem şu üç durumu yazmaz) ve zikretti(akil-baliğ oluncaya kadarçocuk) ancak velisine düşen ona oruca dayanabilecek bir durumagelmişse oruç tutmasını emretmesidir. Çünkü onu tedibetme babındandır. İslami erkânı yapmaya alıştırmadır.Belki bazı insanlar çocuklarına namaz kılmayı ve oruç tutmayıemretmeyi bırakıyorlar. Bu yanlıştır. Çünkü o,Allah’ın huzurunda bunu yapmaktan sorumludur. Onlar çocuklarınaonlara acıdıkları ve merhamet ettikleri için oruçtutturmadıklarını söylüyorlar. Hakikat ise:Evlatlarına şefkat eden ve onlara acıyan kimse hayırsıfatlara, ihsan işlerine onları alıştırankimsedir. Onları tedib etmeyi ve faydalı bir terbiye ileeğitmeyi bırakmayan kimsedir.” (19–20/19)

Biz de sizleri ortaöğretimde gençlerisünnetleri yapmaya teşvik etmenizi destekliyoruz. Bilakis biraz daha ilerigiderek hayrın yaygınlaşması, kötülüktensakındırılması için teşvik etmenizi istiyoruz.Küçüklükte verilen eğitim Allah’ın izniyle çok çok faydasıvardır. Bunda eksik bırakmak veya aşırı gitmekgeniş bir bozulmaya sebebiyet verir.

İbn-i Kayyim –Allah ona rahmet etsin-şunu belirtir:

Çocuğun en çok muhtaç olduğudurum: ahlakı ile ilgili durumlara özen göstermek;eğitmcinin küçükken ona kızgınlıktan, aceleden,tartışmadan, arzusu peşinden koşmaktan, yaramazlıktan,hiddetten, tamahkârlıktan vb. durumlaraalıştırdıkları üzerine yetişmektedir.Büyüdüğünde bunu telafi etmesi zorlaşır. Bu ahlakıartık onun sıfatlarına ve yaşam biçimine dönüşür.Eğer bunlardan azami bir biçimde kaçınsa da bir gün onu rezil eder.Bu nedenle çoğu insanların ahlakının sapık olduğunugörürsün. Bu da yetişmiş olduğu eğitim ilealakalıdır.”

“Tuhfetul-Mevdud” (sayfa, 240)

Size Allah’tan başarılar dilerim.

Daha fazla bilgi için (103526) sayılısorunun cevabına bakınız.

Allah en iyi bilendir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi