İndir
0 / 0

KENDİSİYLE BİRLİKTE AYNI ANNEDEN SÜT EMEN KIZIN, KIZKARDEŞİYLE EVLENMENİN HÜKMÜ

Soru: 113957

Bir erkeğin, süt anneden kızkardeşi olan bir kızın kızkardeşiyle evlenmesinin hükmü nedir?

Hamd,
yalnızca Allah’adır.

Her kim,
bir kızla birlikte kendisinin (erkeğin) annesinden veya yabancı
bir kadından süt emerek o kıza süt kardeşi olmuşsa, bu kızın
herhangi bir kızkardeşiyle evlenebilir. Çünkü erkeğe
evlenmesi haram kılınan kız, kendisiyle birlikte süt emen
kız (süt kardeşi) için geçerlidir. Bu hüküm o kızın diğer
kızkardeşlerini kapsamaz.

Fakat
eğer erkek, kızın annesinden süt emmiş ise, bu takdirde hem
o kıza, hem de onun diğer kızkardeşlerinin kardeşi
hükmünde olur. Dolayısıyla o kızın,
kızkardeşlerinden herhangi birisiyle evlenmesi kendisine helal olmaz.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi