İndir
0 / 0

Önce Medine’ye gidip oradan ihrama girme niyetiyle Cidde’ye gelen, fakat Medine’ye gitmesi engellenen ve Cidde’den ihrama giren kimse

Soru: 115121

Ben ve eşim, geçen yıl hacca gittik.Önce Medine’ye gideceğimizi hesap ettiğimizden dolayı Cidde’ye varıncaya kadar ihram elbiselerini giymedik. Fakat Cidde’deki yetkililer, hac zamanı olması sebebiyle Medine’ye gitmemize izin vermediler. Bu olay, hacdan 5 gün önce idi. Bizim niyetimiz, Cidde’ye dönmeden önce Medine’den ihramlarımızı giymek idi. Buna göre her ikimizin (benim ve eşimin) kurban (cezâ kurbanı) kesmesi gerekir mi?

Ben ve eşimin,Amerika Birleşik Devletleri’nden bu iki kurban parasını nasıl ödememiz gerekir?

Hamd, yalnızca Allah’adır.

Durum sizin belirttiğiniz gibi, önce Medine’ye
gitmek, sonra da oradan ihrama girmek niyetiyle Cidde’ye ihramsız olarak
ulaştığınız ve yetkililerin de sizi Medine’ye gitmenizi
engellediği, bu sebeple de Cidde’den ihrama girdiğiniz şeklinde
ise, bundan dolayı size bir şey gerekmez. Çünkü siz, önce
Cidde’ye gitmekle hacca niyet etmemiştiniz. Dolayısıyla
uğradığınız zaman ihrama girmeniz gereken mikat
yerinden ihrama girmeniz gerekmez.Siz, Medine’den itibaren olan
yolculuğuzda hacca niyet etmiştiniz. Bundan dolayı sizin Medine
halkının mikat yerinden (Zulhuleyfe’den) ihrama girmeniz gerekir.

Değerli âlim Muhammed b. Salih el-Useymîn’e -Allah ona rahmet etsin-:

“Cidde’den, ihrama girmeden gelen ve Mescid-i
Nebevî’yi ziyâret etmek için önce Medine-i Münevvere’ye giden, sonra da
Medine halkının mikat yerinden ihrama girenkimsenin bu yaptığı doğru
mudur?”

Diye sorulmuş, bunun üzerine o şöyle cevap
vermiştir:

“Böyle yapmasında bir sakınca yoktur.
Yani; bir kimse, önce Medine’ye gitmek için ülkesinden gelip Cidde
havaalanına indikten sonra Cidde’den Medine’ye gitse, ardından da
Medine’den, Medine halkının mikat yerinden ihrama girse, bunda bir
sakınca yoktur.” (Muhammed b. Salih el-Useymîn; “Açık
Kapı Görüşmesi”; 29/121).

Çünkü siz, Medine’ye gitmeniz mümkün
olmadığı için hacca karar vermişsiniz. Bundan dolayı
bulunduğunuz yerden, yani Cidde’den ihrama girersiniz. Allah’a hamd olsun
siz de böyle yapmışsınız. Bundan dolayı size bir
şey gerekmez.

Allah Teâlâ’dan amellerimizi kabul etmesini dileriz.

Allah Teâlâ en iyi bilendir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi