Ölen kardeşinin adına hac yaparsa, bu hac kardeşinin günahlarına keffâret olur mu?

Soru: 117168

Hac, hacının bütün günahlarına keffâret oluyorsa (günahlarını affettiriyorsa), buna kıyasla Allah’ın izniyle ölen kardeşimin -Allah ona rahmet etsin- günahlarına keffâret olur mu? Çünkü Allah’ın izniyle onun adına hac yapmak ve Allah -azze ve celle-‘ye ihlaslı olarak yapacağım bu haccın sevabını ona bağışlamak istiyorum. Bilindiği üzere ben, Allah’a hamd olsun daha önce kendi adıma hac yapmıştım.

Cevap metni

Hamd, yalnızca Allah’adır.

Birincisi:

Sahih deliller, haccın şânının büyük ve günahlarakeffâret olduğuna delâlet etmiştir. Buna göre hac yapan kimse,anasından doğmuş gibi günahsız olarak âilesine döner.Bu, büyük ve küçük günahların hepsini kapsar mı, yoksa sadece küçükgünahlara mı has bir durumdur?

Bu konuda ilim ehli arasında görüşayrılığı vardır. Âlimlerin cumhuruna görehac, sadece küçük günahlara keffâret olur. Büyük günahlara ise, tevbe edilmesigerekir.

Bu konuda (34359) nolu sorunun cevabına bakabilirsiniz.

İkincisi:

Bir insanın, farz haccı edâ etmeden ölen kardeşinin adınahac yapması câizdir. Haccın ecri ve sevabı ise, adına hacyapılan kimsenin olur. Bazı ilim ehli, başkasınınyerine hac yapanın da aynı ecri alacağınısöylemiştir.

Bazı ilim ehli ise şöyle demiştir:

“Başkasının adına hac yapan kimse için büyük ecirvardır. Fakat bu ecir, kendisi adına hac yapılan kimsenin ecrigibi değildir.

Bu konuda (111407) ve (111794) nolusoruların cevaplarına bakabilirsiniz.

Şüphesiz ki kardeşin adına yapılan hac, onayapılmış bir lütuf, iyilik ve ihsandır. Bu sebeple bunuyapanın büyük sevaba ve lütufa nâil olması ümit edilir.

Çünkü Allah Teâlâ bu konuda şöyle buyurmuştur:

هَلْ جَزَاءُ الْإِحْسَانِ إِلَّاالْإِحْسَانُ [ سورةالرحمن الآية: 60]

“İyiliğinkarşılığı, iyilikten başkasımıdır?”(Rahman Sûresi: 60)

(Yani dünyada iyilik yapanınmükâfatı, âhirette cennetten başkası mıdır?)

Haccın sevabıölen kimse için olduğuna göre, onun günahlarına keffâretolması ümit edilir. Allah Teâlâ’nın lütuf ve ihsanıgeniştir. Zirâ O’nun rahmeti, her şeyikuşatmıştır.

Allah Teâlâ’dan sizemuvaffakiyet, yardım ve doğru yolda sebât dileriz.

Allah Teâlâ en iyi bilendir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi