İndir
0 / 0

Kasık kıllarını tıraş etmeyen kimsenin namazı

Soru: 1177

Kasık kılları, üzerinden bir ayı geçtiği halde onları tıraş etmeyen kimsenin namazı kabul olunur mu?

Hamd,
yalnızca Allah’adır.

“Kasık
kıllarını tıraş etmek, fıtratın
sünnetlerindendir. Bunun, -bu konuda sâbit olan hadis gereği- kırk
günden fazla terk edilmemesi (kırk günden fazla olmaması) gerekir.

Kırk günden
sonraya ertelenmesinin, namazın sıhhatine bir etkisi yoktur (namaza
zarar vermez). Aksine namaza etkisinin olduğunu (namazın kabul
olunmayacağını) söylemek, temiz İslâm dîninin
hükümlerini bilmemek demektir.”

Kaynak

İlmî Araştırmalar ve Dâimî Fetvâ Komitesi Fetvâları, c: 5, s: 126