İndir
0 / 0

KUR’AN ÂYETLERİ (KULLANILARAK) KARŞILIKLI ATIŞMA YAPMAK!

Soru: 117712

Allah’ın âyetleriyle dalga geçme maksadı olmaksızın, Kur’an âyetlerini hatırla(t)mak ve vaktini faydalı bir iş yaparak doldurmak maksadıyla, Kur’an â (karşılıklı) atışma yapmanın hükmü nedir?

Hamd,
yalnızca Allah’adır.

Birtakım
vesileler kullanarak Kur’an-ı Kerim’in ezberlenmesi ve öğrenilmesine
yönelik yarışmalar, analoglar ve ezbere okuma
sınavları düzenlemekte herhangi bir beis yoktur. Bilakis bunlar, ezberini
sağlamlaştırmak ve kuvvetlendirmek (gibi yararları dolayısıyla)
güzel şeylerdir.

Bu duruma;“bir
kimsenin, herhangi bir âyeti okuyup; karşısındakinden, onun
okuduğu âyetin bitiş harfiyle başlayan bir âyet
okumasını talep etmesi” şekildeki “müsacele” (atışma)
adı verilen eylem de dâhildir.

Allah, en
doğrusunu bilendir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi