İndir
0 / 0

Kabir azabı, günahkâr mü’mini de kapsar mı? Yoksa kabir azabı sadece kâfirlere has bir durum mudur?

Soru: 118111

Kabir azabı, günahkâr mü’mini de kapsar mı? Yoksa kabir azabı sadece kâfirlere has bir durum mudur?

Hamd,
yalnızca Allah’adır.

“Sürekli
olan kabir azabı, münâfık ve kâfir içindir. Günahkâr mü’min ise,
kabrinde azap görebilir. Çünkü Buhârî ve Müslim’in sahihinde
İbn-i Abbas’ın -Allah ondan ve babasından râzı olsun-
rivâyet ettiği hadiste Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- iki kabre
uğramış ve şöyle buyurmuştur:

إِنَّهُمَا لَيُعَذَّبَانِ، وَمَا يُعَذَّبَانِ مِنْ كَبِيرٍ،
ثُمَّ قَالَ: بَلَى. أَمَّا أَحَدُهُمَا فَكَانَ يَسْعَى بِالنَّمِيمَةِ، وَأَمَّا
الْآخَرُ فَكَانَ لاَ يَسْتَتِرُ مِنْ بَوْلِهِ، قَالَ: ثُمَّ أَخَذَ عُودًا
رَطْبًا فَكَسَرَهُ بِاثْنَتَيْنِ، ثُمَّ غَرَزَ كُلَّ وَاحِدٍ مِنْهُمَا عَلَى
قَبْرٍ، ثُمَّ قَالَ: لَعَلَّهُ يُخَفَّفُ عَنْهُمَا مَا لَمْ يَيْبَسَا.
[ رواه
البخاري ومسلم ]

“Şüphesiz ki o ikisi azap förüyorlar.Gördükleri azap da
büyük bir şey değildir (kolay olan, fakat ondan
korunmaları nefislerine zor gelen bir şey idi). Oysa o şey,
büyük günah idi.’ Sonra şöyle buyurdu:

-Evet! Onlardan birisi,
(insanlar
arasında) laf getirip-götürürdü. Diğeri ise idrar
sıçrantısına karşı korunmazdı.

Nebi-sallallahu aleyhi ve sellem- sonra yaş
bir dalı
isteyerek onu ikiye ayırdı. Bir parçasını birinin üzerine,
diğerini de öbürünün üzerine dikti ve şöyle buyurdu:

-Bu iki dal, yaş kaldıkça o ikisinden
azabın hafifletilmesini ümit ederim.”  (Buhârî, hadis no: 1387,
Müslim, hadis no: 292)

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi