İndir
0 / 0

Yeni doğan erkek çocuğu için sığır ile koyun mu yoksa koyun ile tavuk mu Akika kurbanı olarak kesilir?

Soru: 118264

Yeni doğan erkek çocuğu için birbirine denk iki koyun dışında örneğin sığır ile koyun veya tavuk ile koyun Akika kurbanı olarak kesilebilir mi?

Hamd,yalnızca Allah’adır.

Birincisi:

Yenidoğan erkek çocuğu için iki koyun,kız çocuğu için ise birkoyun kesmek sünnettir.

Nitekim Ümmü Kürz’den -Allah ondan râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre o,Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-‘e Akika hakkında sormuş,bunun üzerine Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şöylebuyurmuştur:

عَنِ الغُلامِ شَاتَانِ، وَعَنِ الأُنْثَى وَاحِدَةٌ، وَلا يَضُرُّكُمْذُكْرَانًا كُنَّ أَمْ إِنَاثًا.[ رواه الترمذي وقال: حسن صحيح.والنسائي وأبو داود وابن ماجه، وحسنه الألباني فيإرواء الغليل ]

“Doğan erkek çocuğu için iki koyun, kızçocuğu için ise bir koyun kesilir.Koyunların erkek veya dişiolması size bir zararı yoktur (farketmez).” (Tirmizî;hadis no: 1516.Tirmizî; “hadis, hasen sahihtir,” demiştir.Nesâî; hadis no: 4217. Ebu Davud; hadis no: 2835. İbn-i Mâce; hadisno:3162. Elbânî; “İrvâu’l-Ğalîl” c: 4, s:391’de “hadissahihtir,” demiştir.)

Yine Rasûlullah-sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:

مَنْ وُلِدَ لَهُ وَلَدٌ فَأَحَبَّ أَنْ يَنْسُكَ عَنْهُفَلْيَنْسُكْ، عَنِ الْغُلَامِ شَاتَانِ مُكَافِئَتَانِ، وَعَنِ الْجَارِيَةِ شَاةٌ. [ رواه أبو داودوحسنه الألباني في صحيح أبي داود ]

“Her kimin bir çocuğu dünyayagelir de onun için kurban(Akikakurbanı) kesmek isterse, onukessin. Erkek çocuğu için birbirine denkiki koyun, kız çocuğuiçin ise tek koyun kessin.” (Ebu Davud;hadis no: 2842.Elbânî; “Sahîh-i Ebî Davud”da hadis hasendir”demiştir.)

İkincisi:

Fakihlerin çoğunluğun görüşünegöre Akika kurbanının deve ve sığır cinsinden olmasıcâizdir.Deve ve sığırın Akika kurbanı olabilmesi içinKurban bayramında kesilen kurbanda aranan şartlara sahip olmasıgerekir. Bu şartlar ise; devenin beş yaşını,sığırın ise iki yaşını doldurmuşolması gerekir.Tercih edilen görüşe göre deve vesığıra birden fazla ortak olmak, Akika kurbanı olarakgeçerli olmaz.Dolayısıyla devenin ve sığırınhepsi bir erkek çocuğu için kesilmelidir.

Bu konuda (82607) nolu sorununcevabına bakabilirsiniz.

Tavuğagelince, tavuk, Akika kurbanı olarak geçerli olmaz.

Hâfızİbn-i Abdilberr -Allah ona rahmet etsin- şöyle demiştir:

“Âlimler,Kurban bayramında kesilen ve sekiz sınıf olan kurbanlıklardageçerli olan hayvanların, Akika kurbanında da geçerli olduğukonusunda ittifak etmişlerdir.

Bu konudasözüne itibar edilmeyen şâz kimselerden başka kimse muhalefetetmemiştir.” (“el-İstizkâr”; c: 5, s: 321)

Bu sekizsınıf şudur:

-Koyununerkek ve dişisi ile keçinin erkek ve dişisidir.

– Deveninerkek ve dişisi ile sığırın erkek ve dişisidir.

Kurbanbayramında kesilen kurbanlıkta olduğu gibi keçide geçerli olanşart bir yaşında olması, koyunda ise altı aylıkolmasıdır.

Böylelikleerkek çocuğu için iki koyun veya bir sığır veyahut da birdeve ya da bazı ilim ehlinin mezhebinde olduğu gibi eğer ikikoyun kesmeye gücün yetmiyorsa, sadece bir koyun kesmenin câiz olduğunuöğrenmiş bulunmaktasın.

Değerliâlim Şirâzî -Allah ona rahmet etsin- şöyle demiştir:

“Sünnetolan; erkek çocuğu için iki koyun, kız çocuğu için ise bir koyunkesmesidir. Eğer her ikisi için birer koyun keserse, câizdir.”

Değerliâlim Muhammed b. Salih el-Useymîn -Allah ona rahmet etsin- bu konudaşöyle demiştir:

“İnsanbir koyundan başka bulamazsa, bu yerini bulur ve maksat hâsıl olur.Fakat Allah ona mal vermişse (zengin ise), iki koyun kesmesi dahafazîletlidir.” (“eş-Şerhu’l-Mumti'”; c: 4, s: 492)

Allah Teâlâen iyi bilendir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi