İndir
0 / 0

Korumaları için evliyaların kabirlerine emanet eşya bırakmak

Soru: 11998

Bazı insanlar bir takım eşyalarını evliya ve salih kişilerin kabirlerine bırakır ve hırsızlıktan koruyacaklarına inanırlar. Bunun hükmü nedir?

Ölülerin kendi kabirlerine konulan eşyaları koruyacaklarına inanmak, rububiyet şirki olmakla birlikte açık bir küfürdür. Ayrıca bereket veya başka amaçla eşyaları kabirlere bırakmak kesinlikle caiz değildir.

En iyisini Allah bilir.

Kaynak

Kaynak: Daimi Fetva Kurulu 3/68