Kendisinden fasit kan geldiği halde, hayız kanı geldiğini zannederek Vedâ tavafını yapmayan kadın

Soru: 12089

Bir kadın, Vedâ tavafını yapmak istediğinde kendisinden kan geldiğini görünce, bunun, hayız (âdet) kanı olduğunu zannederek yolculuğa çıktı. Memleketine döndükten sonra hâmile olduğu ve kendisinden gelen kanın fâsit kan olduğu anlaşıldı.

Bundan dolayı bu kadına bir şey gerekir mi?

Cevap metni

Hamd,yalnızca Allah’adır.

Değerliâlim Muhammed b. Salih el-Useymîn’e -Allah ona rahmet etsin- bu soru arzedilmiş, bunun üzerine o şöyle cevap vermiştir:

“Bundandolayı bu kadına bir şey gerekmez. Allah Teâlâ en iyibilendir.”

Kaynak

Muhammed b. Salih el-Useymîn