İndir
0 / 0

Ölünün adına sadaka vermek (tasadduk etmek) ve ölünün bunu bilmesi

Soru: 120941

Bir kimse (Kurban bayramında) ölen babası için kurban keserse veya onun adına sadaka verirse veyahut da ona duâ eder ve onun kabrini ziyâret ederse, ölü, bunun falanca oğlundan olduğunu hisseder mi?

Hamd, yalnızca
Allah’adır.

“İslâm
şeriatının nasları (Kur’an ve sünnetten gelen deliller),
hayatta olan kimse tarafından verilen sadakanın, ona yapılan
duânın, onun adına kesilen kurbanın, ölüye fayda
verdiğine ve bu davranışın, bir tür sadaka olduğuna
delâlet etmiştir. Ölünün adına sadaka veren ve ona duâ eden
kimse ihlaslı olursa, ölü bundan istifâde eder. Ölüye duâ eden
ve onun adına sadaka veren kimse de, Allah Teâlâ’dan bir lütuf ve rahmet
olmak üzere bu davranışından dolayı sevap alır. Allah
Teâlâ’nın onun ihlaslı ve amelinin güzel olduğunu, iki tarafa da
ecir vereceğini bilmesi yeterlidir.

Ölünün,
kendisi için yapılan ve sevabı kendisine bağışlanan
iyiliği bilip-bilmemesine gelince, bildiğimiz kadarıyla bu
konuda herhangi bir şer’î delil bilmiyoruz. Bu, gaybî bir durumdur ve
Allah Teâlâ’nın, Elçisi Muhammed -sallallahu aleyhi ve sellem-‘e vahyi
olmadan bu bilinemez.

Başarı,
Allah Teâlâ’dandır.

Allah
Teâlâ, Nebimiz Muhammed’e, O’nun âile halkına ve ashâbına salât ve
selâm eylesin.”

Başkan:
Şeyh Abdulaziz b. Abdullah b. Baz

Üye:
Şeyh Abdurrezzak Afîfî

Üye:
Şeyh Abdullah Ğdeyyân

Üye:
Şeyh Abdullah b. Kuûd

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi