İndir
0 / 0

Âdet kanının gelmesinden endişe eden kadının, hac ve umrede şart koşması

Soru: 122819

Bir kadın, umre yapmak istemektedir.İhrama girdikten sonra ve tavafa başlamadan önce âdet kanının gelme ihtimali bulunmaktadır.Bu kadın şart koşabilir mi? Çünkü kendisi âilesinin yolculuğunu ertelemekten endişe etmektedir.

Hamd,
yalnızca Allah’adır.

Bir
kadın, umre yapmak ister de umresini bitirmeden önce âdet
kanının gelmesinden endişe ederse, bu takdirde şart
koşabilir. Bu kadın, âdet olduğu zaman ihramından
çıkar, kendisine herhangi bir şey gerekmez.İhramdan
çıkmayı şart koşmanın câiz olduğunu gösteren
delil ise, Buhârî ve Müslim’in, Âişe’den
-Allah ondan râzı olsun- rivâyet ettiği
hadistir.

Bu hadiste
Âişe -Allah
ondan râzı olsun- şöyle demiştir:

دَخَلَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ
عَلَيْهِ وَسَلَّمَ عَلَى ضُبَاعَةَ بِنْتِ الزُّبَيْرِ فَقَالَ لَهَا: لَعَلَّكِ
أَرَدْتِ الْحَجَّ؟ قَالَتْ: وَاللهِ لَا أَجِدُنِي إِلَّا وَجِعَةً. فَقَالَ لَهَا:
حُجِّي وَاشْتَرِطِي، وَقُولِي: اَللَّهُمَّ مَحِلِّي حَيْثُ حَبَسْتَنِي.
[ رواه البخاري ومسلم ]

“Rasûlullah -sallallahu aleyhi
ve sellem-, Zübeyr’in kızı Dubâa’nın yanına girdi ve ona
şöyle buyurdu:

Herhalde sen hac yapmak mı
istiyordun?

Dubâa
şöyle dedi:

– Allah’a
yemîn olsun ki kendimi hiç iyi hissetmiyorum (hac yapmak istiyorum
fakat hastayım ve hastalığımın beni haccımı
tamamlamaktan alıkoyacağını zannediyorum).

Bunun
üzerine Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- ona şöyle buyurdu:

– Haccını
edâ et ve şöyle şart koş: Allahım! İhramdan
çıkacağım yer, beni (haccı edâ etmekten)
alıkoyacağın yer olsun! dersin.”(Buhârî ve Müslim).

Bir insan,
hasta olmaktan veya bir kadın, âdet kanının gelmesinden endişe
ederse, (ihrama girerken) şart koşar.

Değerli
âlim Muhammed b. Salih el-Useymîn’e -Allah ona rahmet etsin-:

“Hacda şart koşma meselesi konusunda,
hacının: ‘İhramdan çıkacağım yer, (hac menâsikini
edâ etmekten) alıkonulacağım yer olsun’ diye şart
koşması için belirli haller var mıdır?”

Diye sorulduğunda o şöyle cevap
vermiştir:

“Hacda şart koşma meselesi, hacının
ihrama girerken şöyle demesidir:

‘İhramdan çıkacağım yer, (hac menâsikini
edâ etmekten) alıkonulacağım yer olsun’. Bu şart koşma durumu, insanın
hastalanmaktan veya kadının âdet kanının gelmesinden veyahut da hacca geç kalan
kimsenin haccı kaçırmaktan endişe etmesi halinde sünnettir. Bu durumda şart
koşmak gerekir.Bir kimse, şart koşar da hac menâsikini tamamlamasına engel bir
durum hâsıl olursa, bu takdirde ihramdan çıkar ve (memleketine veya âilesine)
geri döner ve kendisine herhangi bir şey gerekmez.Yok eğer herhangi bir endişesi
yoksa, bu takdirde ihrama girerken şart koşmaz. Aksine kesin kararlı ve azimli
olmalı, Allah Teâlâ’ya tevekkül etmeli ve Allah -azze ve celle- hakkında hüzn-ü
zan beslemelidir.”

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi