İndir
0 / 0

Birden fazla umre yapmayı adayan bir kadının bir yolculukta bunu yapması câiz midir?

Soru: 124142

Ben, Mısırlı bir genç kızım ve ben, sekiz yıldır birçok belâlalarla imtihan olunuyorum. Yine de her hâlim için Allah’a hamd olsun, diyorum. Allah Teâlâ’ya bana umre yapmayı nasip ederse, hasta babamın, ölmüş amcam ve dayımın yerlerine de umre yapmayı adadım. Bazı kimseler bana, bu davranışın câiz olmadığını ve her yolculukta sadece bir umre yapmam gerektiğini haber verdiler. Yani önce kendi adıma umre yapmalıyım. Sonra Mısır’a döndükten sonra başkası adına umre için tekrar Mekke’ye gitmeliyim..Bu şekilde her şahıs için ayrı yolculuk yapmalıyım. Bir yolculukta adağımı yerine getirmem câiz mi, yoksa değil midir? Bilindiği üzere bir umre süresi Mısırdan en fazla bir hafta veya 10 gün olmaktadır.

Hamd,yalnızca Allah’adır.

Biryolculukta birden fazla umre yapmak, ne Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-‘in,ne de O’nun ashâbının sünnetindendir. Bundan dolayı aynıyolculukta birden fazla umre yapmak mekruh görülmüştür.

Nitekimbunun açıklaması, (111501) nolu sorunun cevabındageçmişti.

Fakatbabanız, amcanız ve dayınız için umre yapmayıadamış olmanız ve umre için Mısır’dan gelmenizgözönünde bulundurularak adağınızı bir yolculuktayerine getirmenizde bir günah yoktur. Çünkü birkaç defa Mekke’ye gelmeimkânı bulamayabilirsiniz. Mekke’de iken (babanız veya amcanızveyahut da dayınızın adına) umre yapmak istediğinizdeTen’im’e veya Hil bölgesi sayılan başka bir yere giderek umreiçin ihrama girersiniz.

Bilmelisinizki, adak (nezir) mekruhtur ve Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-‘in debuyurduğu gibi adak hayır getirmez.

NitekimAbdullah b. Ömer’den -Allah ondan ve babasından râzı olsun-rivâyet olunduğuna göre o şöyle demiştir:

نَهَىالنَّبِيُّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ عَنِ النَّذْرِ وَقَالَ : إِنَّهُ لَا يَرُدُّ شَيْئًا ، وَإِنَّمَايُسْتَخْرَجُ بِهِ مِنَ الْبَخِيلِ. [ رواه البخاري ومسلم ]

“Peygamber -sallallahu aleyhive sellem- nezirden yasakladı ve şöyle buyurdu:

– Şüphesizki adak (nezir), bir şeyi geri çevirmez, ancak onunla cimriden malçıkarılmış olur.”(Buhârî; hadis no: 6608. Müslim; hadis no: 1639)

Ebu Hureyre’den -Allah ondan râzı olsun-rivâyet olunduğuna göre, Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-, Allah Teâlâ’nın bir hadis-ikudsî’de şöyle buyurduğunu haber vermiştir:

لَا يَأْتِابْنَ آدَمَالنَّذْرُ بِشَيْءٍ لَمْ يَكُنْ قَدْ قَدَّرْتُهُ، وَلَكِنْ يُلْقِيهِالْقَدَرُ،وَقَدْ قَدَّرْتُهُ لَهُ ، أَسْتَخْرِجُ بِهِ مِنَ الْبَخِيلِ. [ رواه البخاري ]

“Nezir (adak), Âdem oğluna,kendisine takdir etmediğim hiçbir şeyi getirmez. Fakat onu, kendisinetakdir ettiğim kaderlekarşılaştırır ve nezir sayesinde cimriden kendi arzusuile çıkarmak istemediği malı çıkarırım.” (Buhârî; hadis no:6609)

Nezrintemelde mekruh olmasıyla birlikte kim bir itaat olan amelinezretmişse, nezrini yerine getirmesi gerekir.

Nitekim Peygamber-sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

مَنْ نَذَرَ أَنْ يُطِيعَ اللهَ فَلْيُطِعْهُ، وَمَنْ نَذَرَ أَنْ يَعْصِيَهُفَلَا يَعْصِهِ.

[رواه البخاري ]

“Kim,Allah’a itaat etmeye nezr ederse hemen itaat etsin.Kim de Allah’a isyan etmeyenezr ederse, sakın isyan etmesin.” (Buhârî; hadis no:6202)

Allah Teâlâ’dan, senin için, her sıkıntı vezorluktan, bir kolaylık ve çıkış yolu yaratmasınıniyaz ederiz.

Allah Teâlâ en iyi bilendir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi