Müslüman, Hıristiyan ve Puta Tapanların Karışık Olduğu Bir Beldede Kesilen Hayvanların Etleri

Soru: 12569

Bizler, hıristiyan, puta tapanlar ve cahil Müslümanların karışık yaşadığı bir beldede yaşıyoruz. Ve bizler onların kestikleri hayvanların üzerine Allah’ın adını anıp anmadıklarını bilmiyoruz. Kesilen hayvanı kimin kestiğinin belli olmamasıyla beraber onların hepsinin kestiklerini yemenin hükmü nedir? Bu bizim için meşakkat ve zorluk olmaktadır.

Cevap metni

Hamd, Allah’a mahsustur.

Şayet durum seninsöylediğin gibi, Ehli Kitap, puta tapanlar ve Müslümanlarıncahilleri karışık bir şekilde yenilecek hayvanlarıaynı yerde kesiliyorsa, onların kurbanlıkları kime aitolduğu belli olmaz ve onun üzerine Allah’ın adınınanılıp anılmadığı da bilinmez. Böylelikle deorada kurbanları kesilenlerin, kesilen kurbanlarının etleriharam olmuş olur. Çünkü, kurbanlıklarda aslolan, onunşeri ölçüler dahilinde kesilmesidir ki aksi halde onun eti haramolur. Bu meselede ise, kesilen kurbanda şüphe meydana gelmiştir.Kesilen kurbanlık, şeri usullere göre mi kesilmiştir yoksaaksi midir? Bunun sebebi de, putperet ve şirk ve bidatbataklığındaki cehil Müslümanlardan bidat ehli olanlar gibikestikleri helal olmayanlar ile kestikleri helal olanlarınkurbanlıklarının karışmasıdır.

Kurbanlığıkeserken, Allah’ın adını andığını bilse debilmese de, kendisine ait kurbanlığı, bir müslümanın veyaehli kitaptan birisinin kestiği kendisi tarafından bilinmiş iseo şahsın kurbanlığı keserken Allah’ınadını andığını bilse veya Allah’ınadını anılmadığını bilse de,kurbanlığın etinden yiyebilir. Putperest birisinin veya daşirki bir bidat içerisinde olan bidat ehli bir Müslüman,kurbanlığın üzerine Allah’ın adını zikretse dezikretmese de (yani keserken Bismillah dese de demese de) onun kestiğiyenilmez.

Bir müslümanın, diniile alakalı her işinde ihtiyatlı olması, yemesinde,içmesinde, giyinmesinde ve bütün işlerinde helal olanı aramasıgerekir. Bu soruda sorulduğu gibi, Ehli Sünnet, kendileri içinkurbanlıklarını veya yiyecek etlerini hiçbir şüpheolmaksızın kesen ve onlara dağıtan güvenilir kimseleriseçmeleri gerekir. O zaman kurbanlığı kesen ve tüketicisiüzerine bir sıkıntı olmaz.

Kaynak

Fetvâ Dâimî Komitesi: 22/450-451